Gülüş tasarımı, estetik diş hekimliği yöntemleri sayesinde yapılır. Yani bu porselen lamineler olabilir, kristal destekli veya zirkonyum destekli kaplamalarla, diş beyazlatma ile beraber ufak tefek bonding sistemleri ile veya hepsinin kombinasyonu şeklinde olabilir. Önemli olan burada hekim ile hastanın beraber görüşüp neye ihtiyacı olduğunu bulmaktır.

Gülüş tasarımında son senelerde değişik bir teknik çıkmıştır. Gülüş tasarımı provası yöntemidir. Bu teknik sayesinde estetik diş hekimi ile hasta beraber bir araya gelerek ağızda bazı özel mumlarla dişleri göstererek, dişleri birebir ağızda hissederek gülüş tasarımını oturtmak mümkün hale gelmiştir.

Hollywood Smile (gülüş tasarımı) Kimlere Uygulanır?

Hollywood Smile gülüş tasarımı ile estetik, simetrik ve beyaz dişlere kavuşmanız sağlanır, dişlerinizde ve diş etlerinizde sağlıklı bir görünüm elde edilir. Gülüş tasarımında, doğru bir ağız kapanışı ve yarım ay veya ay şeklinde gülümseme hattıyla daha enerjik ve genç bir görünüm hedeflenir.

Zirkonyum ve Lamine Kaplama Arasında Fark Nelerdir?

Zirkonyum ile laminate veneerin en büyük farkı; laminate veneer uygulamasında dişten kesim yapılmıyor veya sadece minimal düzeyde kesim yapılıyor olmasıdır. Laminate veneerler bu şekilde sadece dişin ön kısmına uygulanmaktadırlar. Ayrıca her diş için tek tek uygulama yapılmaktadır. Ancak zirkonyumda madde kalınlığına yer verebilecek kadar çepeçevre kesim yapıldıktan sonra uygulama yapılmaktadır. Tam kaplama olması yönü ile de laminelerden ayrılmaktadır.

Porselen Lamina Nedir?

Dişlerin kesilmeden yalnızca ön yüzlerinin 0,3-0,7MM inceltilmesiyle uygulanan ve sağlıklı diş dolgu-sunun minimum şekilde kaybedildiği tekniktir.

Porselen Diş Laminaları Hangi Durumlarda Uygulanır?

Beyazlatma ile netice alınamayan ileri derecede renkleşmiş dişlerde,

  • Yapısal formu ve şekli iyi olmayan dişlerde,
  • Kırık ya da aşınmış dişlerin düzeltilmesinde,
  • Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların onarılmasında,
  • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesin de (ortodontik tedavi alternatifi olarak) kusursuza yalın kozmetik bir çözüm olabilir.

Porselen lamine hemen hemen herkese uygulana bilir, ancak çene bozukluğu, tırnak yeme alışkanlığı, kalem ısırma gibi kötü alışkanlığı olanlarda ve ileri derecede dişeti çekilmesinin ver olduğu koşullarda lamine tedavisi yapılamaz.

Porselen Lamina Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Şayet hastanın diş etlerinin de bir tedavi ya da estetik açıdan bir müdahale ihtiyaç yok ise 2-3 seansta yani 1 hafta içinde lamina yöntemiyle yeni bir gülümsemeye kavuşmak mümkündür.

Porselen Lamina Tedavisinin Aşamaları Nasıldır?

  • Dişler aşındırılmadan ölçü alınır ve modelde çalışma yapılır.
  • Dişler aşındırılır ve hassas ölçü alınır ve ölçü yinelenir.
  • Daha sonra ise laminalar dişlere yapıştırılır.

Porselen Lamina Dişlerinin Ömrü Ne Kadardır?

  • İyi bir ağız bakımı koşuluyla çok uzun yıllar problem yaşamadan kullanılabilirler.
  • Lekelenme ve aşınmaya karşı dayanıklıdırlar.
  • Çok sert besinleri ısırmaktan, tırnak yemek gibi alışkanlıklarda uzak durmak gerekir.

Bonding Uygulaması Nedir?

Bonding uygulaması, dişlerdeki küçük şekli ve renk bozukluklarının giderilmesinde, aralıklı, çapraşık, aşınmış, kırık ve kısa dişlerin uzatılarak diş bozukluklarının giderilmesinde, aralıklı, çapraşık, aşınmış, kırık ve kısa dişlerin uzatılarak diş boylarının orantılanmasında kullanılan, diş yüzeyinden doku kaldırılmadan yalnız istenilen bölgelere bonding materyali ve diş renginde kompozitrezin uygulama işlemidir.

İnley ve Onley Nedir?

Kısmen hasara uğramış dişlere amalgam (gümüş) ya da kompozit (beyaz) dolgu yapmak yerine estetik ve sağlamlık açısından porselen dolgular hazırlanarak dişteki mevcut boşluğa yerleştirilir. Birkaç seansta tamamlanabilen bir işlemdir.

1 günde
İmplant Tadavisi

Polikliniğimizde implant tedavinizi 1 günde yaptırabilirsiniz!

All On Four
İmplant Tedavisi

Polikliniğimizde hiç dişi olmayan hastalara All On Four tedavisi uygulanmaktadır.