Her birey zaman zaman ağız kokusu problemi yaşayabilir. Siz buna ister halitosis ya da ağız kokusu deyin, yine de toplum içerisinde hem sizin hem de başkalarının rahatsız olacağı bir sorundur. Önemli olan bu sorunun nedenini bulmaktır. Ağız kokusu yeterli olmayan ağız ve diş bakımından kaynaklanacağı gibi, hiç aklınıza gelmeyen nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir. Siz siz olun mutlaka 6 ayda bir diş hekimliğine gidin. Ağız bakımınızı ihmal etmeyin.

Ağız Kokusuna Neden Olabilecek Başlıca Nedenler Nelerdir?

Yiyecek ve İçecekler
Gün boyunca ne yediğiniz ağzınızdan çıkan kokuyu etkiler. Sarımsak, soğan ve baharatlı yiyecekler yendiğinde, dişler fırçalanmaz ve diş ipi kullanılmaz ise, yiyecek artıkları ağzınızda kalacak, bakteri oluşacak ve bu da ağız kokusuna neden olabilecektir.

Diş Eti rahatsızlığı
İleri derecede dişeti rahatsızlığına sahip olanlarda kişinin kendi başına temizleyebilmesi pek mümkün olmayan, ulaşılamayan alanlar vardır. Derin dişeti cepleri gibi böyle alanlarda kötü kokuya sebep olur.

Kuru Ağız
Çeşitli ilaçlar ağızımızdaki tükürük akışını azaltır. Tükürük akışının az olduğu ağızlarda, yiyecek artıkları temizlenemez bu da ağız kokusuna neden olur. Eğer siz böyle bir durumdaysanız, diş hekiminize danışın. Size tükürüğünüzün daha fazla salgılanması için sıvı alımınızı arttırmanızı ve şekersiz sakız çiğnemenizi önerecektir.

Sigara ve Tütün Alışkanlığı
Sigara ve tütün maddeleri kullananların genel sağlığı dışında ağız sağlığı da tehlike altındadır. Sigara ve tütün mamülleri kullananların ağız kanserine yakalanma riski daha fazladır. Tütün mamülleri sizin yemeklerden tat alma duygunuzu azaltır ve diş eti dokunuza zarar verir. Sigarayı bırakın.

Diğer Tıbbi Nedenler
Bazı hastalıklar kötü ağız kokusu ile kendini belirtir. Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı (Diyabet) (aseton kokusu), böbrek yetmezliği (balık kokusu gibi), Karaciğer yetmezliği, Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu), Açlık, diyet, oruçlu olmak (sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır)

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Dişlerinizi ve diş etinizi koruyun

Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini arttıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Diş ve diş eti hastalıkları nemli ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini dinleyip mutlaka diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz. 6 ayda bir diş hekiminize gidin. Diş ve diş etlerinizi kontrol ettirin.

Ağızda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin

Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara sebep olabilir. Bu durumda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve diş sağlığı ilk aşamadır.

Sakız çiğneyin

Diş dostu sakız çiğnemek tükürük salgısını arttırarak ağız temizliğinize yardımcı olur.

Daha fazla su için

Su içmek hem vücut hem de ağız sağlığımız içi gereklidir. Özellikle yaşla artan vücut koruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek tükürük salgısını arttırarak onlarca diğer yararının tanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir.

Asla burnunuz tıkalı uyumayın

Sinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burnun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağzı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükürük salgısı durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumamalısınız.

Basit şeker tüketimini azaltın

Beyaz un, beyaz şeker, glukoz / fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak çok kolay çoğalırlar. Basit şekerler(atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. Bu da su içmek gibi size onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir.

Lokmaları iyi çiğneyin

Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.

Diş ipi kullanın

Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.

Sigara içmeyin

Sigara içmek ağız kuruluğuna neden olduğundan ağız kokusuna sebep olur. Ayrıca diğer bir ağız kokusu nedeni olan diş eti hastalıklarına da zemin hazırlar.

1 günde
İmplant Tadavisi

Polikliniğimizde implant tedavinizi 1 günde yaptırabilirsiniz!

All On Four
İmplant Tedavisi

Polikliniğimizde hiç dişi olmayan hastalara All On Four tedavisi uygulanmaktadır.