• Telefon 0850 515 1111
  • Email info@cerrahidis.com
Aligner

Aligner

Lamine yaprak porselen diş imali ile elde edilmek istenilen imaja karar verildikten sonraki birinci seansta, dişlerde bir ölçü şekillendirme yahut pürüzlendirme yapılır. Sonrasında ölçü süreci ile dişlerin kaydı laboratuvara aktarılır. Bu kademede porselene lamine veneer kaplama süreçlerinde kullanılacak renk seçimi de yapılır. Son olarak da laboratuvarda hazırlanan yaprak lamine porselenler adheziv sistemler yardımı ile lamina diş yapıştırma süreci gerçekleştirilir. Lamine ve zirkonyum kaplama ortasında ne üzere fark var öğrenmek için “Lamine ve Zirkonyum Ortasındaki Farklar Nelerdir” isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

laminate veneer öncesi ve sonrası
Laminate Veneer Kimlere Uygulanabilir?
Lamine diş nedir inceledik, gelin artık Laminate Veneer kimlere uygulanır bundan bahsedelim. Laminate veneer yani porselen yaprak diş uygulaması genel olarak dişlerinin görünümünden rahatsız olan bireylere yapılmaktadır. Laminate veneer yaptırmak için;

18 yaşından büyük herkese veneer uygulanabilir,
Yapılan porselen lamineyi uzun mühlet sağlıklı kullanabilmek için diş sıkma alışkanlığının olmamalı yahut  tedavi edilmiş olmalı,
İstenilen diş beyazlığına sahip olmayan bireyler için çok güzel bir tahlil tekniğidir,
Diş çarpıklığı çok boyutlarda değilse veneer uygulaması ile düzeltilebilir.
Aşınmış dişlerin eski genç vi dinamik haline kavuşturulması için  porselen yaprak diş (porselen veneer) yapılabilir.
Diş kırılmaları ya da çatlaklıklarına sahip olma durumlarında porselen yaprak diş (laminate veneer) güzel bir tedavi sistemidir.
Laminate Veneer hangi durumlarda uygulanabilir?
Diş Beyazlatma tedavisiyle sonuç alınamayan ileri renklenme durumlarında lamine ile istenilen renk elde edilebilir.
Hafif çarpıklık yahut ayrık dişlerde lamine uygulaması ile ortodontiye gerek kalmadan estetik bir manzara sağlanabilir.
Aşırı renklenmiş ve büyük hacimli eski dolgularda oluşan estetik bozukluğun giderilmesinde uygulanır. Ayrıyeten ön bölge dişlerde fazla sayıda dolgunun olması da lamine seçeneğini düşündürür.
Kenarı kırık ve mine çatlağı olan dişlerde ülkü bir tedavi seçeneğidir.
Ön dişler ortası simetri bozukluğunda laminate veneer gerçek bir tedavi tercihi olacaktır zira lamine dişlerde simetrik bozukluğu görülmez.
lamine yaprak diş kaplama
Kimler Laminate Veneer Yaptıramaz?
Laminate yaprak diş tedavisinden ve porselen laminate veneer tedavisinden yararlanamayacak yani bu tedavinin uygulanamayacağı şahıslar şu biçimdedir;

Çene düzensizliği olan şahıslar (çapraz kapanış)
İleri derecede ortodontik r soruna (aşırı çarptık dişler) sahip olan hastalar,
İleri seviyede diş ve çene sıkma sorunu olan şahıslar,
Diş eti hastalıkları sebebiyle sallanan dişlere sahip şahıslar,
Diş kaybından ötürü köprü muhtaçlığı olan hastalarda,
Lamine Diş Nasıl Yapılır?
Porselen lamine kaplama diş imali esnasında uygulanacak adımlar şu formdadır,

Hastanın beklentileri belirlenir ve bu beklentiler doğrultusunda porselen yaprak diş modellemesi mock up yapılır.
Mock up ile belirlenen form akışkan kompozit yapdımı ile hastaya uygulanır, bu basamakta hasta dişlerinin bitmiş halinin formunun ağzında duruşunu görebileceği için bitişte bir sürpriz ile karşılaşmayacaktır.
Uygulama sonrası hasta ile görüşme yapılır ve beklentiler karşılanıyor ise ikinci adıma geçilir.
Lamine yaprak diş için uygulama çalışmaları başlanır. Birinci olarak bölgesel anestezi uygulanır.
Anestezi sonrasında yaprak porselen kaplama diş yapılacak olan dişler üzerindeki gerekli düzenlemeler yapılır.
Dişlerdeki düzenlemeler bittikten sonra porselen veneer ölçüsü alınır.
Laboratuvara gerçek olarak ölçüler aktarıldıktan sonra yaprak porselen diş üretim süreci başlar.
Laboratuvarda imal süreci bitmiş laminate diş kaplama yaklaşık olarak 2-3 saat süren bir senas ile dişer üzerine özel yapıştırıcıları ile yapıştırılır.
Porselen Laminalar’ın Avantajları Neler?
Porselen laminalar doğal dişlerde yahut dolgu dişlerde olduğu üzere renkleşme yapmaz. Çay kahve ve bayayıcı hususlardan etkilenmez.Temizliği sistemli yapıdığı sürece yıllarca kullanılsa dahi birinci günki renginde kalır.
Işık geçirgenliği doğal dişe yakın olduğu için son derece doğal bir diş manzarası vermektedir. Ağızda yapılan tüm poretez dişler içerisinde porselen laminalar en estetik ve harika olanıdır.
Porselen laminate veneer üretimi evresinde dişlerin yalnızca ön yüzeyinden çok az unsur aşındırılır yahut dişleri kısa ve ufak olan bireylerde hiç aşındırma yapmaya gerek kalmaz. Buda dişlerin ziyan görmeden estetik bir yapıya kavuşmasını sağlar.
Renk seçminde sınırlama yoktur, hasta istediği kadar açık renkte diş yaptırabilir.
Lamine veneer imal süreci uzun değildir, hoş bir gülüşe 5-6 günlük bir müddette kavuşulur.
Porselen Lamina Yaptıran Şahıslar Nelere Dikkat Etmelidir?
Çok sert yiyecekleri ( elma ,ayva )ısırarak yememeli
Kalem ısırma yahut  dişler ile iğne tutma (genelde terzlerin yaptığı bir alışkanlıktır) yapılmamalı,
Döğüş sanatları ile uğraşan bireyler dişlere yumruk gelmesine  mahzur olmalı yahut gözetici dişlik kullanmalı,
Kabuklu çerezler muhakkak dişler ile kırılmamalı,
Diş sıkma alışkanlığı var ise masseter botox ve gece plağı ile tedavisi yapılmalı,
Rutin diş doktoru denetimleri aksatılmamalıdır.
Pembe beyaz diş estetiği ile daha keyifli gülüşler için bizimle irtibata geçmeyi unutmayın!

Pembe beyaz diş estetiği ile daha keyiflAligner Kliniğinde Hangi Tedaviler Uygulanmaktadır?
Cerrahi Grup Diş Kliniği'de düzgün dişlere kavuşmanız için oluşturulmuş ortodonti klinikleri mevcuttur. Bu kliniklerde Ortodonti uzmanı diş doktorları size özel en uygun tedavi planlaması ile tahliller sunmaktadır.

Cerrahi Grup Diş Kliniği Ortodonti kliniğinde uygulanan en yeni usul Aligner uygulamasıdır. Aligner uygulaması ile tel takmadan düzgün dişlere sahip olabilmeniz için şeffaf estetik apareyler kullanılır. Bu apareyler tel tedavisinde olduğu üzere sabit değildir, istediğiniz an çıkarılabilir.

 

Aligner nedir?
Aligner, tel ve braketlerle yapılan ortodontik tedavilere alternatif olarak geliştirilmiş bir yoldur. Tellerin oluşturduğu güzel olmayan imaj sebebiyle tedavi olamayan hastalar için kıymetli bir alternatif tedavidir. Aligner plakları dişlerin üzerine sıkıca yerleşen, şeffaf medikal plastikten yapılan son derece şeffaf, neredeyse görünmeyen bir materyalden yapılır.

Dişlerimin tedavi sonunda nasıl olacağını görebilecek miyim?
Evet, dişlerinizin tedavi bittiğinde alacağı son biçimini evvelce görebilirsiniz. İleri teknoloji 3D program sayesinde size tedavinizin simülasyonu gösterilir. Orada bozuk dişlerinizin nasıl ve ne biçimde hareket edeceğini, tedavi bittiğindeki düzelmiş manzarasını, dijital ortamda tedaviye başlamadan izleyebilirsiniz.

Telle yapılan tedavilere nazaran ne avantajları var?
En başta estetik bir sistem olması, denetim aralıklarının daha uzun olması, yurtdışı ve kent dışındaki hastalar için büyük kolaylık oluşturur, Klasik prosedürde kullanılan braket ve tellerin sebep olduğu, yanak ve dudaklardaki yara ve tahrişler olmaz. Dişeti sorunları, braket etraflarında oluşabilecek diş çürükleri üzere aksilikler yoktur, Çıkarılabilir olmaları sebebiyle yemek yeme, diş fırçalama, diş ipi kullanımı üzere süreçleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun dışında da istediğiniz vakit çıkarabilirsiniz, Etrafınızda çoğunlukla ortodontik tedavi gördüğünüz anlaşılamayacağından toplumsal yaşantınızda badireler yaşamayacak ve hayat stilinizi değiştirmeyeceksiniz. Çok sayıda köprü ve kaplaması olan ağızlarda telli sistemlere nazaran dişlere tutunması, yerleşmesi daha kolaydır.

Farklı isimlerle yurtdışından gelen diğer markalar da var. Aligner’ın onlardan ne farkı var?
Öncelikle belirtmeliyiz ki Aligner % 100 yerli üretimdir. Bu türlü olmasının birçok avantajı var. Fiyatı, haliyle çok daha uygundur. Yurt dışına ölçülerinizin gitmesi, plakların üretilip gelmesi 1 aydan aşağı olmaz, Aligner’da ise ortalama 1 haftada tüm plaklarınız üretilir. Plaklarınızı kullanırken oluşabilecek kırılma ve kaybolma durumlarında yenisinin üretilip size teslim edilmesi kısa müddette gerçekleşir. Böylece tedavinizde aksamalar yaşamazsınız. Yurtdışından gelen sistemlerde bu müddetler uzundur. 

Aligner Tedavi müddeti ortalama nedir?
Dişlerin bozukluk derecesi tedavi sürecini belirleyen bir durumdur. Ortalama 3 ay ile 15 ay ortasında faal tedaviler sürebilmektedir.

Tedavi sonrasında nelere dikkat etmeliyim?
Aktif tedavinizin bitip pekiştirme tedavisinden sonra dişlerin görünmeyen iç kısımlarına Retainer dediğimiz özel bükümlü bir tel yapıştırılır. Bunun çıkmaması için ısırmak suretiyle yediğiniz besinlerde dikkatli olmanızı, retainer etrafını daha dikkatli fırçalamanızı ve orta yüz fırçası kullanmanızı tavsiye ederiz.
i gülüşler için bizimle irtibata geçmeyi unutmayın!

Yaprak Diş Kaplama Randevusu
Laminate Veener – Yaprak Diş Hakkında Merak Edilenler
Lamine Diş Fiyatları Ne Kadardır?

Lamine diş (yaprak diş) uygulaması fiyatları şahıslara nazaran değişkenlik göstermektedir. Rastgele bir formda net fiyat vermek mümkün değildir.

Lamine Veneer Porselen Kaplama Ağrılı Bir Süreç midir?

Lamine kaplama süreçlerinde dişten fazla husus aşındırılmadığı için çoklukla ağrısız olarak tamamlanmaktadır. Hastalar çok büyük sorunlar yaşamazlar.

Laminate Veneer Nedir? 

Estetik soruna sahip ön dişlerin porselen sistemi ile kaplanması sürecidir. Laminate Veneer estetik diş tedavisi usullerinden birisidir.Laminate sözü “yaprak” manasına gelmektedir. Veneer ise kaplama manasına gelmektedir. İkisi birlikte kullanıldığında “Yaprak diş kaplaması” manasına gelmektedir. 

Laminate Veneer Ömrü Ne Kadar? 

Laiminate veneer kullanım ömrü, kullanıcıya bağlı olarak 5 ile 15 sene ortasında değişmektedir. 

Laminate Veneer Kimlere Uygulanmaz? 

İleri derecede diş eti çekilmesinin olduğu durumlarda lamina tedavisi uygulanmaz, ayrıyeten daha evvelden kaplamak yapmak için kesilmiş dişlere laminate veneer yapılamaz.

Porselen Laminalar’ın bakımı nasıl yapılmalıdır?

Genel olarak çocukluğunuzdan beri yaptığınız rutin ağız ve diş sıhhati bakımını porselenlerde uygulamalısınız. Yani doğal dişleriniz için ne yapıyorsanız birebirini uygulamalısınız. Sert cisimleri ısırmamalısınız yahut diş sıkma davranışlarında bulunmamalısınız.

Porselen Laminalar takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Estetik diş tedaviniz sonrasında birinci dikkat etmeniz gereken şey diş gıcırdatma alışkanlığına kapılmamalısınız. Doğal dişler ile ısırabildiğiniz sert cisimleri ısırmamalısınız. Olağan dişlerinize uyguladığınız diş fırçalama alışkanlığınızı bunda yapmamalısınız. Son olarak sistemli bir formda diş tabibi denetimlerine gitmeye itina göstermelisiniz.

Porselen Laminalar nasıl yapılır?

Öncelikle muayeneye gelen bireyler lamine rengini ve formunu seçmektedir. Böylelikle yeni görünüme karar verilmiş olur. Kişinin ağızından ölçü alınır ve bireye has gülüş tasarımı planı yapılır. Kişi ikinci kere geldiğinde bu planlanan tasarım oluşturulur. Birinci ve ikinci muayene ortasında vakit zarfı 5-6 gündür. Ölçü alınması süreci yapıldıktan sonra ağız içinde dişlere laminalar yapıştırılır. Bu süreçte aşındırma yahut kesme üzere süreçler yoktur. Rastgele bir acı hissetmezsiniz.
 

Türkçe
French
English

Messenger Messenger

WhatsApp WhatsApp

Telegram Telegram

Email Gönderin Email Gönderin

Bizi Arayın Bizi Arayın