Dil Seçiniz

Pedodonti (Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı)

Pedodonti Kliniğinde Hangi Tedaviler Yapılmaktadır?

Bu Klinikte Pedogojik Formasyon Sahibi Çocuklara Özel Tedaviler İçin Uzmanlık Sertifika Ve Diplomalarına Sahip Pedodonti Uzmanı Diş Tabipleri vazife almaktadır.

Pedodonti Kliniğinde aşağıdaki tedavi hizmetleri ve fazlası minik hastalarımıza sunulmaktadır:

Süt Diş Çekimi, Çocuk Kompozit Dolgu, Çocuk Kanal Tedavisi, Fissür Örtülmesi, Lokal Flour Uygulaması, Prefabrike Kron, Yer Tutucu, Çocuk Protezi, Amputasyon, Strip Kron, Kompomer Dolgu, Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi

Pedodonti, dişhekimliğinde 0-12 yaş aralığındaki çocukların süt ve daima dişlerinin tedavisi, ayrıyeten çocukların tertipli ağız bakımı alışkanlığını edinebilmesi ve yeniden 0-12 yaş aralığındaki çocukların koruyan diş hekimliği hizmetini veren kısımdır. Son yıllarda diş çürüğü sıklığı konusunda yapılan araştımalarda (2-6) yaş devirde ve (7-12) yaş ortası devirde %90’larda olduğu görülmüştür. Bu nedenle çocuğun gelecekteki ağız ve diş sıhhatinin en değerlisi genel sıhhatini ve koruyabilmek için çocuk diş hekimliği esirgeyici formüllerinin uygulanması büyük kıymet taşımaktadır.

24 – 30 aylarda süt dişlerinin tamamlanır. Bu sayede 10 üst 10 alt çenede olmak üzere 20 dişleri olacaktır.

Çocuk 7 yaşına gelince de süt dişleri, evvel alt ön kesici dişleri sonra üstler derken köpek ve azı dişleri sürer. Akabinde kalıcı (daimi) dediğimiz dişler dökülür. Kalıcı dişler ise sağlam, esaslı ve ömür uzunluğu sizinle birlikte yaşayan dişlerdir. Süt dişlerinin çıkması nasıl ortalama vakitten evvel yahut sonra olabiliyorsa dökülmeler de 7 yaşından evvel (5-6 yaş) olabildiği üzere 9 yaşına kadar da sarkabilir. 

Bebeğinize çiğneyebileceği bir şeyler verin.
Diş etlerine pak ve soğuk bezle masaj yapın.
Diş kaşıyıcısı plastik yahut boyalı olmamasına dikkat edin.
İleri seviye sorunlarda hekiminize danışın.

Süt dişlerinde ve ekseriyetle ön dişlerden başlayarak yayılan çürüklerdir.

Çürük nedeni ile kanal tedavisi yahut dişlerin çekimi üzere olumsuz sonuçlar görülebilir.

Şekerli içecek ile doldurulmuş biberonla uyumasını yahut gün içerisinde su hariç kullanımını engelleyebilirsiniz.
12-14 aylık iken biberon kullanımı bırakılmalıdır.
Emziğini tatlı besinlere batırmayınız.
Şekerli yiyeceklerden uzak tutunuz.
Yemekten sonra dişlerini ve dişeti ıslak bez ile temizleyiniz.
İlk dişler çıktığında diş doktoruna muayene ediniz.
Bir yaş sonrası bardak kullanımına itina şovunuz.

Süt dişleri daimi dişler için gerekli yeri korur. Erken çekilmesi çapraşık dişlere ve çene sorunlarına yol açabilir. Süt dişleri çene kemiğini ve kaslarını güçlendirir. Sağlıklı bir ağız içi için süt dişleri 6-12 yaşına kadar ağızda kalmalıdır.

Çocukların vilayet dişleri çıktığında yani 6-12 aylık iken diş dokturuna götürülebilir. En geç tüm süt dişleri çıktıktan sonra, yani ortalama 24 aylık iken diş tabibi ile tanışması yararlı olacaktır.

0-2 yaş: 

Genellikle 6. ay ile 9. ay ortasında başlayan diş çıkarma sırasında, ağız boşluğunu gazlı bezle temizlemeliyiz. Dişin çıkmasından birkaç gün sonra, dişi yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalamaya başlamalıyız. Başlangıçta yalnızca su kullanarak fırçalayın.

4 yaş sonrası:

Eğer çocuğunuz diş fırçalarken tükürmeye başladıysa.

6 yaş sonrası:

6 yaşına giren çocukta, süt dişlerinin düşmeye ve kalıcı dişlerin çıkmaya başlaması çok kıymetli bir devirdir. Diş çürüklerini önlemek ismine günde en az 2 defa diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı öğretilmelidir. Ayrıyeten Diş Doktoruna giderek hami uygulamalar yapılmalıdır.

8 yaş sonrası:

Çocuklar artık kendileri günde en az 2 defa ve tatlı yiyecek içeceklerden sonra dişlerini uygun diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamalıdırlar.

Öncelikle röntgen çekilip uzman grup tarafından hakikat bir tahlil yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi ve dolgu sonuç vermeyince ve enfeksiyon daimi dişlere ziyan verecek boyutta ise son deva olarak süt dişleri çekilmelidir.

Keser dişler – 6-7 yaş
Yan keser dişler – 8 yaş
Köpek dişler – 10 yaş
Küçük azı dişler – 9-10 yaş
Büyük azı diş – 6 yaş
Büyük azı diş – 12 yaş
Büyük azı diş – 17-21 yaş
Çocuğumun süt dişi düşmeden, daima dişi çıktı. Ne yapmalıyım?
Bu durumda süt dişin çekilmesi gerekebilir. Çapraşık çıkan daimi dişler ortodontik tedavi ile düzeltilebilir. Bu türlü durumlarda hekiminizden yardım olmanız kıymetlidir.

Zarar görmüş süt dişlerinde, daimi dişlerin sıhhati açısından süt dişini çekmeden evvel kanal tedavisi uygulanabilir.

Süt dişlerinin kökleri alttaki daimi diş gelmeye başladıkça erimeye başlar. Birinci değişen dişler ekseriyetle alt çenedeki ön dişlerdir, daimi dişler geriden lisan tarafından süt dişinin gerisinden baş vermeye başlar. Lisanın tesiriyle öne yanlışsız gelir. Süt dişini sallar ve kökünü eritir; süt dişi düşer, bu doğal bir süreçtir; çapraşıklığa tek başına neden olmaz. Lakin daimi dişler düzgünce ağızda yerleşip, süt dişleri de sallanmadan ağızda duruyorsa, o vakit süt dişlerinin çekimi gereklidir.

Çocuğunuzu ziyanlı dış etkenlerden ne kadar koruyabilirseniz, dişinin kırılmasını da o kadar engelleyebilirsiniz. Bilhassa ilköğretim periyodunda okul ve bahçe kazaları çok olur ve o yaşta ağızda sürmüş olan bilhassa üst ön dişler travmaya maruz kalır. O denli ki; dişler çenedeki yerinden bile çıkabilir. Bu türlü bir durumda çabucak diş tabibine başvurulmalıdır. Kırık kesim sütün içinde bekletilebilir.