Dil Seçiniz

Diş Gıcırdatma Ağız Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Diş gıcırdatma, kenetleme veya bruksizm, artan stres, hayal kırıklığı, öfke ve kaygı duygularıyla tetiklenebilir. Gün boyunca veya uyurken bilinçaltında oluşabilir. Sürekli gıcırdatma dişlerin üst kısmını aşındırabilir ve onları diş çürümesine ya da enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirebilir. Çene kasları aynı zamanda insan vücudundaki en güçlü kaslardan biridir, bu nedenle dişlerinizi sık sık birbirine kenetlemek dişlerin çatlamasına ve kırılmasına, hatta diş restorasyonlarının zarar görmesine neden olabilir.

Diş gıcırdatma kimlerde görülür?

Diş gıcırdatma stres kaynaklı olabilir ve uyku sırasında bilinçsiz bir alışkanlıktır. Çeneyi sıkmak ve gıcırdatmak, stresli durumlara verilen yaygın bir tepkidir. Stresli olmadığı zamanlarda bile yoğun konsantrasyon, odaklanma, insanların bilinçsizce dişlerini sıkmasına ve gıcırdamasına neden olabilir. Bu nedenle yoğun veya stresli işlerde çalışan insanlar bruksizme karşı özellikle hassastır. İster uyanık ister uykuda, gıcırdatma tipik olarak bilinçsiz bir davranıştır ve insanlar bazen bunu hiç fark etmezler. Ayrıca, ısırık olarak bilinen, ağzınız kapalıyken dişlerinizin yerleşimi nedeniyle dişlerinizi gıcırdatmanız da mümkündür.

Diş gıcırdatmanın zararları nelerdir?

Diş gıcırdatma, çenenize ve çevresindeki kaslara çok fazla baskı uygular. Bu basınç genellikle çenenizde ağrı ve sertliğe neden olur. Ancak diş gıcırdatma alışkanlığınıza dikkat etmezseniz baş ağrılarına, diş ağrılarına, boyun ve omuz ağrılarına ve hatta kulak ağrılarına da neden olabilir.
–    Diş hasarına sebep olur
Diş hasarı, diş gıcırdatmanın yaygın bir yan etkisidir. Dişler doğal olarak çok serttir, ancak sık sık gıcırdatma diş minesini aşındırabilir. Bu da dişlerinizin yüksekliğini azaltacak ve onları daha hassas hale getirecektir. Aşırı diş gıcırdatma, dişlerin çatlamasına ve sahip olduğunuz dolgulara, kanallara, diş implantlarına zarar vermesine neden olabilir. Ayrıca dişlerin zamanla kaymasına ve gevşemesine neden olarak sonunda diş kaybına neden olabilir.
–    Diş eti çekilmesi
Dişlerinizi gıcırdatmak diş etinizin çekilmesine de neden olabilir. Dişleriniz sürekli gıcırdatma nedeniyle yer değiştirip gevşedikçe, diş etlerinizde bakterilerin girebileceği boşluklar oluşturabilir ve diş etlerinizin dişlerinizden uzaklaşmasına neden olabilirsiniz.
–    Uykusuz geceler
Dişlerini gıcırdatan birçok insan bunu uykusunda yapar. Bazı insanlar aşırı gıcırdamaya rağmen uyurken, özellikle kronik ağrılar ortaya çıkarsa, geceleri uykudan alıkoyabilir. Gecenin bir yarısı yorgun veya ağrılı bir çeneyle uyanıyorsanız, nedeni bu olabilir. Diş gıcırdatma küçük bir sorun gibi görünebilir. Ancak biraz gıcırdatma çok fazla ciddi soruna neden olmazken, kontrol edilmezse kronik ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir. Neyse ki dişlerini gıcırdatanlar veya sıkanlar için tedaviler mevcuttur.
Diş gıcırdatma tedavisi
Uykunuzda dişlerinizi gıcırdatmayı bırakabileceğinizi düşünmüyorsanız, diş hekiminiz diş gıcırdatma hasarını önlemek için bir gece koruyucusu veya atel önerebilir. Dişinizdeki hasar özellikle şiddetliyse, diş hekiminiz ayrıca dişlerinizi yeniden şekillendirebilir veya hasarı onarmak için tedavi uygulayabilir. Özellikle gergin veya üzgün olduğunuzda dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, stres seviyenizi azaltarak dişlerinizi gıcırdatmayı en başta önleyebilirsiniz. Müzik dinlemek veya meditasyon yapmak gibi rahatlamanıza yardımcı olacak şeyler bulun. Kas gevşeticilerin, uykularında dişlerini gıcırdatanlar için de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Her durumda, dişlerinizi gıcırdatmak, önlem almazsanız ciddi bir sorun haline gelebilir. Dişlerinizi gıcırdattığınızdan şüpheleniyorsanız veya bu belirtilerden herhangi birini yaşadıysanız, mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız.