Dil Seçiniz

Konservatif (Restoratif) Diş Tedavileri

Konservatif Kliniğinde Hangi Tedaviler Uygulanmaktadır?

Cerrahi Grup Diş Klinikleri Konservatif Diş Tedavi Kliniği

Her Türlü Konservatif Tedavi Uygulamalarının Yapıldığı Kliniktir.

Konservatif tedavi, diş tedavileri ile ilgili tüm uygulamaları kapsayan özel bir diş hekimliği uzmanlık alanıdır.

Konservatif Diş Tedavisi Kliniğinde aşağıdaki tedavi hizmetleri ve fazlası hastalarımıza sunulmaktadır:

Amalgam dolgu
Kompozit dolgu
Aşırı Kole Hassasiyeti Tedavisi
Kompozit İnley-Onley
Seramik İnley-Onley Dolgu
Kompozit Laminate Veneer
Dolgu Nedir ve Hangi Durumlarda Uygulanır?
Ağız bakımı kâfi değilse dolgu yapılan diş tekrar çürüyebilir. Bununla bir arada her dolgunun bir ömrü vardır. Vakitle diş ile ahengi bozulan dolgular yeni çürüklere sebep vermeden değiştirilmelidir.

Sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi besinlere karşı hassasiyet, dişlerin ortasına daima yiyecek artığı kaçması, berbat ağız kokusu, çürük belirtisi olabilir.
Su soğutması altında, yüksek bölümlerde dönen aletlere takılan elmas ve çelik uçlu frezlerle temizlenir.
Diş çürüklerinde düzeye nazaran fissür örtücü, dolgu, kanal tedavisi uygulanabilir. Bunlar kâfi gelmediğinde maalesef diş çekilir.
Amalgam dolgunun içindeki civanın toksik olması ve uzun vadede bilhassa büyük onarımlarda dişe yaslanarak kırıklara sebebiyet vermesi sebebiyle günümüzde kullanımı epeyce azaldı.
Kırık dişlerin tedavisinde ışınlı dolgular yahut porselen laminalardan yararlanılır.
Anestezi tesiri geçene kadar dişle birlikte uyuşan lisanı, dudağı ve yanağı ısırmamaya dikkat etmelisiniz. Doğal dişlerinizde de olduğu üzere dolgu tarafında da çok sert besinler çiğnemeyin.
Hassasiyet oluşabilir ve bu durum 1-2 hafta içerisinde azalarak sona erebilir. Birtakım durumlarda 6 aya kadar süren hassasiyetlere dahi rastlanmaktadır.
Ağız bakımı kâfi değilse dolgu yapılan diş tekrar çürüyebilir. Bununla birlikte her dolgunun bir ömrü vardır. Vakitle diş ile ahengi bozulan dolgular yeni çürüklere sebep vermeden değiştirilmelidir.
Dolgu ya da dolguyu tutan diş kırıldığında dolgunun değişmesi gerekmektedir. Ağız ve diş hijyeni yetersiz olduğunda ikincil çürükler oluşabilir ve bu durumda dolgu yenilenmelidir.

Dolgu ile kaplama ortasında bir tahlildir. Kuron ile kaplanacak derecede ziyan görmeyen ve dolguyu destekleyebilecek kâfi ölçüde diş yapısı bulunmayan durumlarda inley yahut onley tercih edilir. Tedavi 2-3 seans sürmektedir.

İlk seansta çürük temizlenir ve ölçü alınır. Süreksiz dolgu hususu ile diş kapatılır. İkinci seansta dolgu çıkarılır, inley ve onley provalar yapılır ve özel bir yapıştırıcı kullanılarak inley ya da onley dişe yapıştırılır. Son olarak kapanış tam olarak ayarlanır ve cilası yapılır.