Dil Seçiniz

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum materyali yardımıyla dişin etrafına yapılan kaplama sürecine zirkonyum diş kaplama denir. Zirkonyum kaplama dişlerin doğal görünmesini, güçlenmesini ve aşınmaya karşı dirençli olmasını sağlar. Bu yazımızda zirkonyum kaplama nedir ve diş kaplama nasıl yapılıyor bundan bahsedeceğiz.

Zirkonyum diş; Klasik kuron köprü dediğimiz dişe yapıştırılan protezlerde, öncelikle porselene dayanak olacak ve darbelere karşı kırılmasını engelleyecek bir metal takviye yapılır ve üzerine porselen işlenir. Zirkonyum ile yapılan kuron yahut köprü protezde bu metal alt yapının yerine beyaz renkli ve direnci metal kadar olmasa da hayli yüksek dirençli olan zirkonyum alaşımı kullanılmaktadır. İşte bu alt yapıda metal yerine zirkonyum alaşım kullanılan dişlere zirkonyum diş denilmektedir. Zirkonyum kuron epey sağlam bir alaşım olduğu için ön bölge yanı sıra art bölge kuron köprülerde de kullanılmaktadır. Daima gelişen teknolojisi sayesinde son yıllarda çok geniş bir kullanım alanına kavuşmuştur.

Zirkonyum diş kaplama ve diş yaptırmak için ve diş beyazlatma süreci için İstanbulda bulunan diş hekimliğimizden hizmet alabilirsiniz.

Zirkonyum diş kaplaması metal dayanaklı kaplama üzere dişin tüm yüzeyini örtmektedir. Bu sebeple öncelikle klasik kaplamada olduğu üzere diş anestezi altında tüm yüzlerinden muhakkak oranda küçültülür.
Ağız içi hazırlığı bittikten sonra ölçü ve gerekli tüm kayıtlar alınarak bilgisayar sistemine aktarılır.
Bilgisayar sistemine aktarılan bu kayıtlara nazaran blok formundaki zirkonyumlar 3 boyutlu makinelerde hazırlanır.
Dişe ahengi prova ile denetim edilen zirkonyum alt yapıda bir sorun yok ise bir sonraki evre olan porselen üretimine geçilir.
Porselen katmanlar halinde zirkonyum alt yapının üzerine işlenir.
Ağızda porselen ilede prova yapılır ve cila ile zirkonyum takviyeli porselen diş hazırlığı bitmiş olur, kalıcı olarak dişe yapıştırıldıktan sonra rahatlıkla yeme içme süreci gerçekleştirilebilir.

Zirkonyum diş hem estetiğin hemde dayanıklılığın gerekli olduğu durumlarda kullanılır. Bu sebeple ön bölge dişlerinde diş eksikliği var ise tam seramik kuron yahut laminate veneer yerine zirkonyum kaplama tercih edilir. Zirkonyum kaplama yaptıranlar çoklukla ön dişlerde ki diş eksikliği sebebiyle ön diş kaplama yaptırmaktadır. Art bölge köprülerde kaplama yahut çok uzun olmayan köprülerde de zirkonyum diş kullanılabilmektedir. Ayrıyeten estetiğin kıymetli olduğu bölgelerde ve implant üstü protezlerde de zirkonyum diş yaptırma rahatlıkla tercih edilebilmekte. Zirkonyum dişin hangi durumlarda tercih edildiğini sıralarsak şayet;

• Estetik gayesiyle tercih edilmektedir.

• Diş beyazlatma sürecinden yeteri randıman alınamadıysa tercih edilebilir.

• Hal ve duruş bozuklukları olan dişlerde tercih edilebilir.

• Gülüş tasarımı yaptırmak isteyen bireyler tercih edebilir.

• Koyu renkli dişlere sahip olan şahıslar zirkonyum diş kaplama tedavisini tercih edebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Uygulanış Adımları
İlk olarak dişler, kaplama süreci için uygun boyuta getirilir.
Dişler uygun boyuta getirildikten sonra kaplamalar için ölçü alınır.
Dişe uygun renkte olan zirkonyum kaplamalar oluşturulur.
Son olarak yapıştırma süreci yapılır ve kendi dişlerinizden farksız zirkonyum kaplamalara sahip olursunuz.

Zirkonyum günümüzde neredeyse bir çok yerde kullanılmaktadır. Ancak çok uzun gövdeli köprülerde kırılma ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Ön bölgelerde kişinin tüm dişleri mevcut ise ve estetik gayeli bir gülüş tasarımı yapılıyorsa zirkonyum diş modelleri ortasından dişin durumuna nazaran daha estetik olan lamine veneer yahut tam seramik kuronlar tercih edilmelidir. Zirkonyum ön bölgede dişlerin eksik olduğu durumlarda yahut hastanın kapanış ve çiğneme alışkanlıklarına bağlı olarak laminate ve tam seramik protezleri kullanmasının dayanıklılık manasında (kırılma ihtimali) sorun olacağı düşünülen durumlarda zirkon kaplama diş tercih edilir.

Işık geçirgenliği doğal dişe yakın olduğundan epeyce estetik ve doğal görünür.
Doku dostu bir gereç olduğu için diş eti morluklarına ve iritasyonlarına sebep olmaz.
Doku dostu olması sebebiyle diş eti sorunu bulunan hastalarda, diş eti tedavisi yapıldıktan sonra uygulanacak protezlerin zirkonyum dayanaklı yapılması tedavinin uzun ömürlü olmasını sağlamakta.
Beyaz renkte olduğu için metal takviyeli porselenlerde vakitle oluşan diş dişeti birleşim yerindeki gri görünüm oluşmaz.
Oldukça dirençli bir yapıya sahiptir, bu özelliği ön ve art bölgede itimatla kullanılmasını sağlar.
Isı geçirgenliği çok az olduğundan dişte hassasiyete sebep olmaz.
Metal dayanaklı protezlere nazaran daha hafif olduğundan yapıştırıldığı vakit yük hissi oluşmaz.
Metal dayanaklı porselenlerde vakit zaman oluşan metalik tat zirkonyum alt yapılı porselenlerde oluşmaz.
Zirkonyum diş renkleri, estetik bir görünüm katar.

Zirkonyum diş; dişlerin güçlendirilmesi ve kaplanması için kullanılan bir tedavi idaresidir. Zirkonyum materyali kullanılarak diş yüzeylerine yapılan bir diş kaplama sürecidir. Birebir vakitte taç yahut kron olarak da bilinir.  

Zirkonyum diş fiyatları yapılacak olan kaplama bölgesine ve tercih edilen kaliteye nazaran değişiklik göstermektedir. Kesin bir fiyat almak için diş doktorumuz ile irtibata geçebilirsiniz.

Zirkon diş yaptırma süreçleri, protez kullanan, kuron köprü tedavisi uygulanmış olan bireyler tarafından tercih yaptırılabilir.

Özel yapıştırıcı husus içeriği sayesinde doğal dişe sabitlenen zirkonyum kaplama, dişten düşme, yerinden oynama üzere durumlara sebep olmaz. Tıpkı doğal dişiniz üzere rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Zirkonyum diş ziyanlı değildir. Zirkonyum kaplamaların diş eti ahengi ve biyolojik ahengi doğal dişe en yakın olan kaplama çeşitlerindendir.

Tabi ki beyazlatılır. Takıldığı gün prestiji ile hekiminizin tavsiyesine uyduğunuz vakit rastgele bir sararma olması mümkün değildir. Lakin rastgele bir sararma durumunda ise klinik ortamında kısa ve öz bir biçimde tekrar beyazlatılması mümkündür.

Diş doktorlarınızın denetimlerine uyarsanız ve yeterli bir ağız bakımınız varsa zirkonyum diş kaplamanızı daha uzun ömürlü kullanmanız mümkündür. Bu kriterlere uyan şahıslar kaplama dişlerini bir ömür kullanabilirler.

Uzun diş aralıklarında kullanımı uygun olmaz. Yani hastanın eksik sayısının yan yana yahut çok sayıda mevcut olduğunda. Metal takviyeli diş kaplamalarına kıyasla fiyatı daha fazladır.

Basit bir biçimde şekil alabilirler ve beyaz renge basitçe dönüştürülebilirler. Doğal imajları sebebiyle ana dişlere en çok benzeri olan yapay dişlerdir. İçerikleri metal değildir. Ağız bakımınızı dikkatli yaptığınız taktirde uzun ömürlüdürler. Sıcak ve soğuğa karşı hayli dirençlidirler.