Dil Seçiniz

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Diş eti hastalıkları uzun müddet semptom göstermeden ilerleyebilir. Sağlıklı olan çürüksüz dişlerin bile kaybına sebep olabilir. Başlangıçta çok rahatsız etmeyecek bu hastalıklar şayet tedbir alınmazsa diş etlerinde kanamalara, berbat ağız kokusuna ve hatta ilerleyen safhalarda diş kaybına neden olabilir. Erken teşhisle daha kolay tedavi edilebilir. Hastalık olmasına karşın hiçbir ağrı belirtisi olmayan hadiselerde erken teşhis bahtı kaçabilir. Yetişkin bireylerde, diş hastalıkları sonucu diş kaybı çok fazla görülür.

Periodontoloji, diş eti ve dişi destekleyen doku hastalıkları, çenede oluşan kırıklar, ağızla bağlı kist yahut tümörler ile ilgilenen bir bilim kısmıdır. Diş eti ve dişi destekleyen dokulardaki bu tıp hastalıklara da periodontal hastalıklar denmektedir. Hastaların bir kısmında genetik yatkınlık görülmektedir. Şayet ailede diş ve diş eti rahatsızlıkları görülüyorsa bir diş doktoruna danışmak erken teşhis bahtını arttırır ve doğal dişlerin korunmasını sağlar. Periodontoloji çalışma alanı, doğuştan gelen yahut sonradan oluşan çene ve yüz anomalilerini de kapsar. Dudak-damak yarıkları, alt ve üst çenenin konumsal bozukluğu nedeniyle oluşan çiğneme bozuklukları üzere meseleler sıklıkla rastlanan durumlardır.

Diş eti iltihabı, periodontal hastalıkların temel sebebidir. Bakteriler dekstran olarak bilinen bir unsur salgılayarak ağızda bulundukları yerlere yapışır ve bu durum plak oluşumuna neden olur. İltihaplanmalara sebep olan, yapışkan ve yumuşak plak katmanı suya sağlamdır. Plak çoklukla diş eti düzeyinde oluşur ve diş etinin iltihaplanmasına neden olan milyarlarca bakteriyi barındırır. Periodontoloji kapsamında gingivitis olarak isimlendirilen iltihaplanmalar diş eti tedavisinin en kolay olduğu safhadır. Bu basamakta diş etlerinde bulunan iltihap, şimdi dişi destekleyen başka dokulara ulaşmamıştır. Üzerinde süreç yapılmadığı takdirde, ilerleyen kademelerde tedavisi daha güç olan periodontitis görülür.

Periodontal hastalıklar, diş eti ve dişi destekleyen öbür dokulara kalıcı hasarlar verebilir, geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Diş ve diş eti ortasında, enfeksiyonun yerleşebileceği periodontal cepler oluşur. Hastalık daha kolay ve süratli yayılmaya başlar. Hastalığın ilerlemesiyle dişlerin sallanması ve daha sonrasında diş kaybı kelam konusu olabilir.

Diş eti hastalıkları yalnızca ağız sıhhati için değil, bedenin birçok bölgesi için de değerli bir mevzudur. Bu hastalıklar genel beden sıhhatini da makûs etkilemektedir. Bu hususta yapılan incelemeler, periodontitis oluşturan bakterilerin kan sirkülasyonuyla bedenin farklı yerlerine ulaşıp, bu bölgeleri etkilediğini göstermiştir. Kalp damarlarına ulaşan bakteriler, bu bölgede damar daralmasına neden olma riskine sahiptir. Risk oluşturduğu esas hastalıklar; koroner arter hastalığı, inme, düşük kilolu doğum, denetimsiz diyabet, teneffüs sorunları ve diş kaybıdır.

Yapılan tedaviden sonra hastanın sistemli olarak diş fırçası ve diş ipi ile ağız hijyeni sağlayarak, diş tabibinin tavsiyelerine uyması gerekir. Hastanın diş denetimlerini aksatması rahatsızlığın nüksetmesine neden olabilir. Periodontitisi önlemenin en tesirli ve kolay yolu şimdi küçük yaşlarda başlanan ve alışkanlık haline getirilmiş, dengeli bir formda devam ettirilen diş temizliğidir.

Kronik periodontitis, ekseriyetle yetişkinlerde görülen ve yavaş gelişen bir hastalıktır. Dışarıdan genel bir rahatsızlık ve belirti göstermediği için çok geç fark edilebilir. Bu hastalıkta dişi destekleyen dokuların yavaş yıkımı kelam hususudur. Agresif periodontitis daha çok genç bireylerde görülmektedir. Kalıtsal faktörlerle ilgilidir, daha şiddetli gelişir ve kemik kaybı oluşumuna neden olabilir.

Sağlıklı diş etleri açık pembe renkli ve sert bir yapıdadır. Diş ve diş etlerinde meydana gelen değişiklikleri hasta kendisi de gözlemleyebilir. Belirtiler görüldüğü vakit, alanında uzman olan bir diş doktoruna müracaat yapılarak erken tedavi talihi yakalanabilir. Doğal dişlerinin korunması sağlanabilir.

Fırçalama sırasında diş etlerinde kanamalar görülebilir.
Hassaslaşan, kırmızı ve şiş diş eti manzarası olabilir.
Ağız kokusu olabilir.
Diş etlerinde gözle görülür çekilmeler gerçekleşebilir.
Diş etleri, dişlerden basitçe ayrılabilir.
Dişlerde sallanma yahut birbirinden uzaklaşma görülebilir.
Isırma sırasında sıkıntılar yaşanabilir.
Daha evvel kullanılan protez ağıza uymamaya başlar.

Bu belirtilere sahip olanların en kısa müddette periodontoloji uzmanından randevu alarak tedavi süreçlerini başlatmaları tavsiye edilir. Erken devirde teşhis için periyodik denetimleri aksatmamak en değerli etkendir.

Periodontal hastalıkların esas nedeni bakteri plağı oluşumudur. Plak oluşumu, diş ipi kullanımı ve dişlerin nizamlı olarak fırçalanması ile azaltılabilir. Diş plağı, tedbir alınmadığı takdirde iltihaplanmaya neden olan toksinler üretir. Bu durum diş ve diş eti sıhhatini olumsuz olarak tesirler. Diş taşı yani öbür ismiyle tartar, bakteri plağının oluşumundan 24 saat sonra tükürükte bulunan kalsiyum tuzları ile birleşip dişe yapışması ile oluşur. Diş taşları daima olarak bakterilerin dokulara daha yakın olabilecekleri ve dişler temizlense bile bakterilerin kalacağı alanlar oluşmasına neden olur. Diş taşları, doğal dişlerde oluştuğu üzere protezlerde de oluşabilir.

Hamilelik, menopoz ve ergenlik üzere devirler hormonal değişimlerin ağır olarak gözlemlendiği vakitlerdir. Diş eti dokuları, hormonal değişimlerden olumsuz etkilenerek bakterilere karşı daha korunmasız hale gelebilir. Bu üzere devirlerde diş ve diş eti bakımına daha fazla itina gösterilmesi, bir periodontoloji uzmanından dayanak alınması oluşabilecek hasarı azaltacaktır. Periodontal hastalıklar ayrıyeten; yetersiz beslenme, çok gerilim, ilaç ve sigara kullanımı üzere sebeplerle de oluşabilir.

Sistemik ve bağışıklık sistemine ziyan veren hastalıklar, periodontal rahatsızlıkların görülme riskini artırır. Enfeksiyona karşı düşük direnci olan diyabetik hastalarda diş eti sıkıntıları daha şiddetli olabilir. Şeker hastalarının karşılaştığı diş eti sorunlarının denetim altına alınması, sağlıklı bireylere nazaran çok daha zordur. Diyabet, periodontal hastalıklar için bir risk faktörüdür. Diyabetin sonuçlarından biri olarak da periodontal hastalıklar görülebilir. Sistemik faktörlerle gingivitis şiddetli hale gelir. Diş plağının ortadan kaldırılması iltihabı denetim altına alır. Sistemik faktörün tedavisi ile gingivitis şiddetinde azalma olur.

Yetersiz ve makûs beslenme bağışıklık sistemini olumsuz tesirler. Makûs bir bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla çabayı zorlaştırır. Periodontal hastalıkların oluşma riski, berbat bağışıklık sistemine bağlı olarak artar. Güçlü bağışıklık sistemine sahip bireylerde, yangı riski daha azdır ve bedenleri oluşan enfeksiyonlarla daha âlâ uğraş eder. Bağışıklık sisteminin durumu periodontal tedavi ve düzgünleşme sürecinde değerli bir faktördür.

Periodontoloji uzmanlarının sıklıkla karşılaştığı meselelerden biri de gerilim kaynaklı periodontal hastalıklardır. Gerilim, öteki birçok rahatsızlıkta olduğu üzere periodontal hastalıklarda da hastayı makûs etkileyen bir faktördür. Gerilim altındaki hastanın bağışıklık sistemi daha savunmasız olduğu için enfeksiyonlara daha açıktır. Periodontal hastalıkların gerilimle tetiklendiği hadiseler görülebilir. Enfeksiyonlar çabayı zorlaştırdığı için hastalığın oluşma ve ilerleme riskleri daha fazladır. Hastanın gerilim sorunu oluşturan faktörleri ortadan kaldırmasıyla daha süratli bir tedavi süreci gözlemlenebilir.

Yoğun ilaç kullanımı ağız sıhhatini olumsuz tesirler. Ağız sıhhati ve hormonlar üzerindeki tesirlerinden ötürü ağır ilaç kullanan hastalarda periodontal hastalıkların görülme riski artar. Gerekli görüldüğü durumlara hastanın kullandığı ilacı veren tıp tabibi ve periodontal tedaviyi yapan diş tabibi görüşerek ilaç değişikliği yapabilir. Doğum denetim hapları, ruhsal tedavide kullanılan antidepresanlar ve birtakım kalp hastalığı ilaçları da periodontal hastalıklara neden olabilir.

Sigara, birçok sıhhat sorunun ana sebeplerinden biridir. Tütün eserleri, ağız sıhhatini olumsuz etkileyecek olan birçok risk faktörü barındırır. Sigara kullanımı, periodontal hastalıklarda kemik kaybının artmasına ve doku tedavisinin uzun sürmesine neden olabilir. Sigara kullanan hastalarda tedavi muvaffakiyet oranı daha düşüktür. Bunun nedeni, sigaranın sirkülasyon sistemi üzerindeki olumsuz tesiri ve bağışıklık sistemi işlevlerini bozmasıdır.

Periodontal tedavi sürecinde birinci evrede, diş etinde oluşan iltihaplanmanın yok edilmesi yer alır. Bir sonraki basamak ise hastanın; gerçek, tesirli ve sistemli olarak ağız bakım paklığını uygulamasıdır. Diş tabibi tarafından plak ve diş taşı temizlenerek tedavi başlar. Tüm periodontal tedavilerde kesinlikle plak ve diş taşı temizleme süreci uygulanır. Hastanın yaşadığı sıkıntılara bağlı olarak tedavi 3-4 seansta tamamlanır. Operasyon öncesinde doktorun kesin teşhis koyması ve bu halde planlamayı daha kolay yapması sağlanır.

 

Periodontolojide en çok kullanılan teşhis prosedürü röntgen olsa da tomografi ile hastanın gerçek ölçüde 3 boyutlu kemik modellerinin oluşturulduğu teknikler de kullanılır. Başlangıç tedavisi sırasında; çürük dişlerin doldurulması, makus dolguların yenilenmesi, hastanın daha evvelce yapılmış protezlerinin düzeltilmesi, kanal tedavisi ve sağlıklı hale getirilemeyecek dişlerin çekilmesi üzere süreçler de yapılır. Bu basamakta gereken protez için planlama yapılabilir. Periodontoloji uzmanı, başlangıç evresinde yaptığı incelemeden sonra gerekli görürse cerrahi müdahale ile tedaviye devam etmeyi seçebilir. Hiçbir hasta ve periodontal hastalık birebir biçimde tedavi edilmez. Tedavi prosedürü, doktor tarafından diş ve diş eti incelendikten sonra belirlenir. Kemik erimesinin olup olmaması, cep derinlikleri, diş etinin ölçüsü, diş etindeki büyüme ve çekilme üzere bilgiler de tedavi sisteminin gidişatını belirleyecek olan kıymetli faktörlerdir.

Erken teşhis, birçok rahatsızlıkta olduğu üzere periodontal hastalıkların da tedavi muvaffakiyet yüzdesini artıran değerli bir faktördür. Bu nedenle tertipli olarak, 6 ayda bir denetime gidilmesi tavsiye edilir. Diş yüzeyinde biriken plak ve besin artıkları uzun vadede diş taşına dönüşeceği için nizamlı olarak diş ipi ve diş fırçası kullanılarak ağız hijyeni sağlanmalıdır. Diş doktorunun tavsiyesi ile yapılacak bakım, doğal dişlerin ve ağız sıhhatinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Diş etlerinde olağan dışı renk ve doku farklılıkları görüldüğü vakit en kısa müddette bir periodontoloji uzmanına müracaat yapılması gerekir. Diş tabibi tarafından verilen tavsiyelere uymak, kısa mühlet içerisinde sağlıklı diş etlerine ulaşılmasını sağlayacaktır. En değerli ve unutulmaması gereken bir öbür bahis, yaş ile birlikte ağız ve dişlerde gerçekleşecek olan doku kaybıdır. Bu durum, periodontal hastalıklara karşı diş ve diş etlerini daha fazla savunmasız bırakır. Sistemli olarak yapılan denetimler, ileriki yaşlarda dokunun daha sağlıklı olmasını ve yoğunluğunu muhafazasını sağlayacaktır.

Periodontoloji fiyatları, hastanın durumuna ve uygulanacak olan tedaviye nazaran farklılıklar gösterebilir. Yapılan ön muayeneden sonra belirlenecek olan tedavi tekniği, sürecin nasıl ilerleyeceğini gösterecektir. Periodontoloji tedavi fiyatları, bu süreç boyunca kullanılacak olan gereçlerle de bağlıdır. Kemik tozu üzere ek materyaller kullanılarak yapılan tedavilerde fiyatlandırma buna nazaran değişebilir. Bu kapsamda sıkça merak edilen periodontitis tedavisi fiyatları da tekrar tıpkı formda değerlendirilecektir. Sağlıklı diş ve diş etleri için erken yaşta ağız bakım alışkanlığı kazanılması, hastalık oluşmasını önlemenin en kolay yoludur.

Periodontoloji Kliniğinde aşağıdaki tedavi hizmetleri ve fazlası hastalarımıza sunulmaktadır:

Detertraj (diş taşı temizliği).
Küretaj.
Flap operasyonu (i̇lerlemiş diş eti rahatsızlığı durumunda tercih edilen operasyonel tedavi).
Serbest diş eti grefti.
Büyük kist operasyonu.
Biyomateryal uygulaması.
Membran uygulaması bağ dokusu grefti.
Periodontal apse tedavisi.
Sağlıklı Bir Diş Eti Nasıl Görünür?
Portakal kabuğu imgesinde, açık pembe renkli olacak biçimde.
Kök başlangıçlarında saran, konturlarını izleyen, düzgün bir diş eti hududuna sahip dişlerin olması gerekir.
Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyonun olmaması gerekir.
Herhangi bir rahatsızlık hissinin olmaması gereklidir.
Sağlam ve sert bir manzaraya sahip olması gerekli olan özellikler ortasındadır.
Diş Eti Hastalığı Nedir?
Diş eti hastalığı, diş eti çizgisi boyunca diş etlerinin iltihaplanmasına verilen isimdir. Bu rahatsızlığın 3 farklı evresi; diş eti iltihaplanması, periodontitis ve ilerlemiş periodontitis olarak listelenebilir.

Ağız içi bakımında basitçe kanayan diş etleri.
Hassaslaşmış diş etleri.
Dişten uzaklaşmış dişetleri (çekilmiş dişeti).
Ağız kokusu ve ağızda makus tat oluşması.
Sallanan dişler.
Dişlerin soğuk ya da sıcağa karşı çok hassas olması.
Diş Taşı Nedir?
Diş taşı, diş ile diş etinin birleşme yerlerinde, dişler üzeri girintilerde kalan besin artıkları ve mikroorganizmaların birleşmesiyle oluşan inorganik kireç katmanıdır.

Diş taşı paklığı sonrası dişlerde renklenme ve diş taşı oluşumunda artış olmaz. Diş taşı, diş yüzeylerine tutunmuş plağın sertleşmesi ile oluşur. Diş taşı paklığı yapılsa da yapılmasa da dişlerin düzgün temizlenmediği durumlarda diş taşı oluşmaya devam edecektir. Bu nedenle, diş taşı paklığı ile yine diş taşı oluşumu ortasında bir temas yoktur.