Dil Seçiniz

Estetik Diş Hekimliği

Gülüş Tasarımı Nedir? (Hollywood Smile)

Gülüş tasarımı, estetik olarak bozulan dişlerin yapısını düzeltmek ismine yapılan süreçlerdir. Estetik gülüş tasarımı ve Hollywood smile olarak da bilinmektedir. Diş ve etrafındaki dokuların hastanın mevcut gülüş fotoğrafları kullanılarak bilgisayar yardımıyla; diş formları,  boyutları, duruşları, dişeti düzeyleri üzerinde değişiklikler yaparak ülkü bir gülüş tasarlama ve bu tasarlanan gülüşün dişlere uygulanacak süreçler (lamine, zirkonyum, full seramik)  ile hastaya aktarılmasıdır.

Gülüş estetiği nedir? Gülüş Tasarımı, İngilizce “Smile Design” olarak da isimlendirilir ve halk ortasında “Hollywood Smile ya da Hollywood Gülüş Tasarımı” ismiyle de bilinmektedir. Pek çok tekniğin bir ortada kullanılmasıyla istenilen gülüşün ortaya çıkmasına yönelik çalışmaların bütünüdür. Doğal bir gülümseme kazandırmayı gayeler.

Gülüş tasarımı öncesi çürük dişler tedavi edilmektedir. Daha sonra yüz yapınıza, yaşınıza ve cinsiyetinize nazaran tedavi uygulanmaktadır. İstanbulda bulunan diş hekimliğimizde Hollywood gülüş estetiği sürecinden faydalanarak hayalinizi kurduğunuz gülüşe sahip olabilirsiniz.

Dişlerinize estetik gir görünüm katmak ve form bozukluklarını gidermek için laminate veneer isimli sayfamızı inceleyebilirsiniz!

Gülüş tasarımı ile gülüş estetiği yakalama sürecinde temel amaç hastanın ağız yapısına en uygun gülüşün tasarlanması ve doğal tebessüme ulaşmaktır. Diş tabibi tarafından hasta ayrıntılı olarak dinlenir ve gerekli görüntüler ile fotoğraflar çekilerek yazılım sayesinde yüz, diş, çene ve karakter özellikleri dikkate alınarak bir gülüş tasarımı hazırlanır. Gülüş dizaynı bütüncül ve multidisipliner bir tedavidir. Temel hedef hastanın ağız sıhhatini korumak, ağız estetiğini azamî hale getirmek ve estetik gülüş kazandırmaktır.

Diş doktorları, dijital yazılımlar sayesinde hastanın diş yapısı, diş etleri, dudakları ve yüzü ortasındaki en yanlışsız ahengi belirler. Bu sayede  bireye doğal ve estetik bir gülüş oluşturur. Dijital gülüş dizaynında, hasta odaklı bir diş tasarımı ve tedavisi yapılır. Her şahsa yakışan gülüş hali farklıdır. Bu yüzden diş tabipleri bireye en uygun gülüşü tasarlar.
Dijital gülüş dizaynında, dizaynın yapılması ve ağız içinde gösterilmesi iki seans sürer.

Diş tabipleri birinci seansta hastanın kayıtlarını alır. Daha sonra ikinci seansta dijital yazılımlar kullanılarak hasta için yapılan gülüş tasarımı hastanın beğenisine sunulur. Hasta dijital gülüş tasarım programı sonrasında yapılan dizayna onay verirse  gerekli çalışmalar çabucak başlar. Revizeler yapılması gerekiyorsa dijital gülüş tasarımı üç seans sürebilir.

Dijital Gülüş Dizaynının kademelerine geldiğimizde sizi aşağıdaki üzere bir sıralama bekler;

Dijital gülüş dizaynında birinci randevu
Hastanın dişlerinin mevcut formunun ölçüsü alınır.
Farklı açılardan ağız içi, dışı ve yüz fotoğrafları çekilir.
Hastaya diş doktoru tarafından daha evvel yapılan öncesi/sonrası biçiminde hadise örnekleri gösterilir.
Alınan kayıtlar yardımı ile bireye özel gülüş tasarımı yapılır.
Dijital gülüş dizaynında ikinci randevu
Hastanın diş ve diş etleri için gerekli süreçler gerçekleştirilir.
Hazırlanmış dişlerin ölçüsü alınır.
Daha evvel hastanın beğenisine sunulmuş olan gülüş dizaynına uygun dişler üretilmeye başlanır.
Gülüş tasarımı süreci, yaklaşık 7-10 gün içerisinde tamamlanır.
Protez gülüş dizaynında implant tedavisi, ortodonti tedavisi, protez diş uygulamaları, diş eti tedavileri bir ortada yapılır. Böylelikle diş hekimliğinde kullanılan tüm uygulamalardan dayanak alarak en gerçek gülüş tasarlanır. Tabi bu tadavilerin dahil olduğu gülüş dizaynında üstte bahsedilen mühlet değişir.

Gülüş Tasarımı diş sorununun niteliğine nazaran farklı uygulamalarla yapılır:

Lamina Veneer (yaprak diş)
Emax kaplamalar
Porselen dolgular
Diş Beyazlatma (Bleaching)
Pembe Beyaz Estetik (Bleaching)
İmplant
Zirkonyum kaplamalar
Ortodontik tedaviler
Bu tedaviler gülüş dizaynında hastanın gereksinimlerine nazaran kullanılan tedavilerdir. Her hastanın gereksinimlerine ve isteklerine nazaran süreçler değişim gösterir.

Öncelikle diş diziliminizde çapraşıklık varsa dişlerinizde olağandışı renklenmeler, lekelenmeler oluşmuşsa, dişlerinizin uzunluklarında düzensizlik bulunuyorsa, makûs göründüğünü düşünüyorsanız, diş etlerinizin imgesiyle ile ilgili bir sorun mevcutsa, eksik dişleriniz varsa ve diş etleriniz ortasında orantısızlık bulunuyorsa gülüş tasarımı yaptırmanız size daha rahat bir gülüş ve özgüven sağlayacaktır.

Dişlerinde bu tip problemler olmayıp hollywood gülüşü dişler için gülüş tasarımı yaptırmak isteyen her yaşta kişi de tekrar gülüş tasarımı yaptırabilir. İmplant uygulamaları ile total dişsizlik hadiselerinde dahi çok beğenilen gülümsemeler yaratılmaktadır. 

Kişiyi daha genç ve daha dinamik gösterir.
Diş ve etraf dokular daha sağlıklı olur.
Kişi daha hoş gülüş yapısına ve daha sağlıklı bir dış görünüşe kavuşur.
İdeal gülüşe kavuştuğu için kişinin özgüveni artar.
Sosyal hayat ve iş hayatında yaşadığı korkudan kurtulur.
Çoğunlukla estetik içerikli bir tedavi olduğu için maliyeti yüksektir.
İhtiyaçtan çok bir moda akımı haline dönüşmesi son derece yanlıştır, hakikaten gülüşünden rahatsızlık duyan şahısların yaptırması gereken bir süreçtir.
Gülüş Tasarımı Kullanım Süresi
Gülüş dizaynının kullanım mühleti, yapılan tedaviye ve hastanın kendisine bağlı olarak değişmektedir. Gülüş tasarımı için zirkonyum kaplama, porselen kaplama, diş beyazlatma üzere farklı teknikler kullanılmaktadır. Hastanın dişlerine ve ağız sıhhatine gösterdiği ihtimam kullanım mühletini etkileyecektir. Bu müddet hastaya bağlı olarak 5-15 yıl ortasında değişir. Unutmamalıyız ki ağız ve diş sıhhati konusunda ihtimam göstermek, diş ömrümüzü uzatır ve sağlıklı günlerde sağlıklı gülüşlerle kaliteli bir hayat sürmemizde en büyük tesire sahiptir.

Gülüş tasarımı şahsa özel uygulanan bir süreç olduğu için gülüş tasarımı fiyatları da her kişi için farklı olacaktır. İmplant yahut ortodonti ihtiyacı, diş eti operasyonun yapılıp yapılmayacağı, kaplamaların zirkonyum, metal takviyeli yahut lamina olması, gülüş estetiği fiyatları açısından maliyeti önemli oranda değiştirecek etkenler olduğundan gülüş tasarımı üzere geniş kapsamlı bir hususta tek bir fiyatlamadan bahsetmek mümkün değil. Diş estetiği fiyatları şahıstan şahsa değişiklik gösterebilir. Gülüş tasarımı fiyatlarının ağız içi muayene yapıldıktan sonra hastanın beklentilerine nazaran belirlenmesi çok daha hakikat olacaktır.

Gülüş tasarımı; estetik olarak görünümü bozulan dişlerin yahut diş etlerinin hastaların yüz halleri ve muhtaçlıkları göz önüne alınarak doğal ve hoş bir imgeye kavuşturulması sürecidir. 

Gülüş tasarımı periyodları uzun sürebilmektedir. Lakin uzman bir diş tabibi sayesinde acısız ve muvaffakiyet ile tamamlanır.

Holywood smile için çalışma yapılan diş tabibinin uzmanlığına ve başarısına nazaran, gülüş dizaynları kalıcı olabilmektedir.

Hollywood smile fiyatları şahıstan bireye değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle tam bir fiyat edinmek için uzmanımız ile bağlantıya geçmenizi öneririz.

Dijital gülüş tasarımı ortalama  gün içerisinde biter. Birinci seansta ; müşteriden alınan bilgiler , dijital ortamda kıymetlendirilir ve diş doktorunun, kişi için önerdiği gülüş tasarlanır. Bu esnada; müşterinin yüz hali , göz , kulak, burun yapıları ve çene ucu üzere faktörleri göz önünde bulundurulur.

Lazer kullanılarak diş etleri ayarlanan düzeye alınır. İleri düzey bir düzenleme muhtaçlığı varsa sert doku ve yag kombine lazer aygıtı kullanılır. Beyaz estetikte ise porselen laminalar kullanılarak gülüş tasarımı oluşturulur. Diş dizaynları hazırlanarak kalıplar laboratuvarda kalıcı dişlere dönüştürülür.

Gülüş tasarımı isteyen bireye tedavi sürecine başlamadan önce kalıcı olarak gelinecek ön izlemeyi gösteren bir methottur. Bu tekniğin gayesi geri dönüşü olmayan bir noktaya gelmeden evvel , bireye dişlerinin nasıl bir görünümde olacağını göstermektedir.

Implant eksik dişlerin tedavisinde kula

Mock-up uygulaması , anestezi yahut bunun üzere yorucu süreçlere gerek olmadan yapılan bir tedavidir. Tedavi olacak şahıstan kalıp alındıktan sonra bir model yapılır. Sonra bu model üzerinde diş ve diş etlerine uygun biçim ve boyut verilir. Elde edilen bu tasarım ağıza aktarılır.

lanılan ve çene kemiğinin iç kısmına yerleştirilen titanyum hususundan yapılmış olan vidalardır.

Gülme sınırı, üst diş bölgesinin kesici uçlarını takip eden hayali bir sınırdır. Bu çizgi diş doktorunu , yapılması planlanan dişlerin hangi uzunluklarda olacağı konusunda aydınlatır.

Dişlerde gülüş tasarımı haricinde ekstra bir tedavi yahut operasyona gereksinim duyulmadığı sürece 7-10 gün içerisinde bitmektedir.

Gülüş dizaynında yüz formu tabi ki kıymetlidir. Dişler yüz çizginiz ve gülüşünüz bir bütündür. Bu bütünlüğün ve ahengin bozulmaması gerekir. Estetik bir diş görünümü için yüz biçimi kadar cinsiyet de kıymetlidir. Bayanlarda narin ve oval sınırlarda dişler yapılırken erkeklerde ise daha köşeli dişler yapılmaktadır.

Çarpık bir dizilime sahip olan, renk değişimi ve lekelenmeler bulunan ya da orantısız olan dişlere gülüş tasarımı uygulanabilir.

Gülüş dizaynının ömrü, uygulanan tedavi sistemine ve kişinin yaptığı diş bakımının yeterliliğine nazaran değişiklik gösterebilir. Gülüş estetiğinin ömrü 5-15 yıl ortasında değişebilir.

Bir uzman tarafından uygulandığı sürece diş tasarımı yaptırmanın sıhhate rastgele bir ziyanı bulunmamaktadır.