Dil Seçiniz

Laminate veneer

Laminate veneer

Lamine yaprak porselen diş imali ile elde edilmek istenilen imaja karar verildikten sonraki birinci seansta, dişlerde bir ölçü şekillendirme yahut pürüzlendirme yapılır. Sonrasında ölçü süreci ile dişlerin kaydı laboratuvara aktarılır. Bu kademede porselene lamine veneer kaplama süreçlerinde kullanılacak renk seçimi de yapılır. Son olarak da laboratuvarda hazırlanan yaprak lamine porselenler adheziv sistemler yardımı ile lamina diş yapıştırma süreci gerçekleştirilir. Lamine ve zirkonyum kaplama ortasında ne üzere fark var öğrenmek için “Lamine ve Zirkonyum Ortasındaki Farklar Nelerdir” isimli içeriğimize göz atabilirsiniz.

Lamine diş nedir inceledik, gelin artık Laminate Veneer kimlere uygulanır bundan bahsedelim. Laminate veneer yani porselen yaprak diş uygulaması genel olarak dişlerinin görünümünden rahatsız olan bireylere yapılmaktadır. Laminate veneer yaptırmak için;

18 yaşından büyük herkese veneer uygulanabilir,
Yapılan porselen lamineyi uzun mühlet sağlıklı kullanabilmek için diş sıkma alışkanlığının olmamalı yahut  tedavi edilmiş olmalı,
İstenilen diş beyazlığına sahip olmayan bireyler için çok güzel bir tahlil tekniğidir,
Diş çarpıklığı çok boyutlarda değilse veneer uygulaması ile düzeltilebilir.
Aşınmış dişlerin eski genç vi dinamik haline kavuşturulması için  porselen yaprak diş (porselen veneer) yapılabilir.
Diş kırılmaları ya da çatlaklıklarına sahip olma durumlarında porselen yaprak diş (laminate veneer) güzel bir tedavi sistemidir.

Diş Beyazlatma tedavisiyle sonuç alınamayan ileri renklenme durumlarında lamine ile istenilen renk elde edilebilir.
Hafif çarpıklık yahut ayrık dişlerde lamine uygulaması ile ortodontiye gerek kalmadan estetik bir manzara sağlanabilir.
Aşırı renklenmiş ve büyük hacimli eski dolgularda oluşan estetik bozukluğun giderilmesinde uygulanır. Ayrıyeten ön bölge dişlerde fazla sayıda dolgunun olması da lamine seçeneğini düşündürür.
Kenarı kırık ve mine çatlağı olan dişlerde ülkü bir tedavi seçeneğidir.

Ön dişler ortası simetri bozukluğunda laminate veneer gerçek bir tedavi tercihi olacaktır zira lamine dişlerde simetrik bozukluğu görülmez.

Laminate yaprak diş tedavisinden ve porselen laminate veneer tedavisinden yararlanamayacak yani bu tedavinin uygulanamayacağı şahıslar şu biçimdedir;

Çene düzensizliği olan şahıslar (çapraz kapanış)
İleri derecede ortodontik r soruna (aşırı çarptık dişler) sahip olan hastalar,
İleri seviyede diş ve çene sıkma sorunu olan şahıslar,
Diş eti hastalıkları sebebiyle sallanan dişlere sahip şahıslar,
Diş kaybından ötürü köprü muhtaçlığı olan hastalarda,

Porselen lamine kaplama diş imali esnasında uygulanacak adımlar şu formdadır,

Hastanın beklentileri belirlenir ve bu beklentiler doğrultusunda porselen yaprak diş modellemesi mock up yapılır.
Mock up ile belirlenen form akışkan kompozit yapdımı ile hastaya uygulanır, bu basamakta hasta dişlerinin bitmiş halinin formunun ağzında duruşunu görebileceği için bitişte bir sürpriz ile karşılaşmayacaktır.
Uygulama sonrası hasta ile görüşme yapılır ve beklentiler karşılanıyor ise ikinci adıma geçilir.
Lamine yaprak diş için uygulama çalışmaları başlanır. Birinci olarak bölgesel anestezi uygulanır.
Anestezi sonrasında yaprak porselen kaplama diş yapılacak olan dişler üzerindeki gerekli düzenlemeler yapılır.
Dişlerdeki düzenlemeler bittikten sonra porselen veneer ölçüsü alınır.
Laboratuvara gerçek olarak ölçüler aktarıldıktan sonra yaprak porselen diş üretim süreci başlar.
Laboratuvarda imal süreci bitmiş laminate diş kaplama yaklaşık olarak 2-3 saat süren bir senas ile dişer üzerine özel yapıştırıcıları ile yapıştırılır.

Porselen laminalar doğal dişlerde yahut dolgu dişlerde olduğu üzere renkleşme yapmaz. Çay kahve ve bayayıcı hususlardan etkilenmez.Temizliği sistemli yapıdığı sürece yıllarca kullanılsa dahi birinci günki renginde kalır.
Işık geçirgenliği doğal dişe yakın olduğu için son derece doğal bir diş manzarası vermektedir. Ağızda yapılan tüm poretez dişler içerisinde porselen laminalar en estetik ve harika olanıdır.
Porselen laminate veneer üretimi evresinde dişlerin yalnızca ön yüzeyinden çok az unsur aşındırılır yahut dişleri kısa ve ufak olan bireylerde hiç aşındırma yapmaya gerek kalmaz. Buda dişlerin ziyan görmeden estetik bir yapıya kavuşmasını sağlar.
Renk seçminde sınırlama yoktur, hasta istediği kadar açık renkte diş yaptırabilir.
Lamine veneer imal süreci uzun değildir, hoş bir gülüşe 5-6 günlük bir müddette kavuşulur.

Çok sert yiyecekleri ( elma ,ayva )ısırarak yememeli
Kalem ısırma yahut  dişler ile iğne tutma (genelde terzlerin yaptığı bir alışkanlıktır) yapılmamalı,
Döğüş sanatları ile uğraşan bireyler dişlere yumruk gelmesine  mahzur olmalı yahut gözetici dişlik kullanmalı,
Kabuklu çerezler muhakkak dişler ile kırılmamalı,
Diş sıkma alışkanlığı var ise masseter botox ve gece plağı ile tedavisi yapılmalı,
Rutin diş doktoru denetimleri aksatılmamalıdır.
Pembe beyaz diş estetiği ile daha keyifli gülüşler için bizimle irtibata geçmeyi unutmayın!

Lamine diş (yaprak diş) uygulaması fiyatları şahıslara nazaran değişkenlik göstermektedir. Rastgele bir formda net fiyat vermek mümkün değildir.
Lamine kaplama süreçlerinde dişten fazla husus aşındırılmadığı için çoklukla ağrısız olarak tamamlanmaktadır. Hastalar çok büyük sorunlar yaşamazlar.

Estetik soruna sahip ön dişlerin porselen sistemi ile kaplanması sürecidir. Laminate Veneer estetik diş tedavisi usullerinden birisidir.Laminate sözü “yaprak” manasına gelmektedir. Veneer ise kaplama manasına gelmektedir. İkisi birlikte kullanıldığında “Yaprak diş kaplaması” manasına gelmektedir. 

Laiminate veneer kullanım ömrü, kullanıcıya bağlı olarak 5 ile 15 sene ortasında değişmektedir. 

İleri derecede diş eti çekilmesinin olduğu durumlarda lamina tedavisi uygulanmaz, ayrıyeten daha evvelden kaplamak yapmak için kesilmiş dişlere laminate veneer yapılamaz.
Genel olarak çocukluğunuzdan beri yaptığınız rutin ağız ve diş sıhhati bakımını porselenlerde uygulamalısınız. Yani doğal dişleriniz için ne yapıyorsanız birebirini uygulamalısınız. Sert cisimleri ısırmamalısınız yahut diş sıkma davranışlarında bulunmamalısınız.
Estetik diş tedaviniz sonrasında birinci dikkat etmeniz gereken şey diş gıcırdatma alışkanlığına kapılmamalısınız. Doğal dişler ile ısırabildiğiniz sert cisimleri ısırmamalısınız. Olağan dişlerinize uyguladığınız diş fırçalama alışkanlığınızı bunda yapmamalısınız. Son olarak sistemli bir formda diş tabibi denetimlerine gitmeye itina göstermelisiniz.
Öncelikle muayeneye gelen bireyler lamine rengini ve formunu seçmektedir. Böylelikle yeni görünüme karar verilmiş olur. Kişinin ağızından ölçü alınır ve bireye has gülüş tasarımı planı yapılır. Kişi ikinci kere geldiğinde bu planlanan tasarım oluşturulur. Birinci ve ikinci muayene ortasında vakit zarfı 5-6 gündür. Ölçü alınması süreci yapıldıktan sonra ağız içinde dişlere laminalar yapıştırılır. Bu süreçte aşındırma yahut kesme üzere süreçler yoktur. Rastgele bir acı hissetmezsiniz.