Dil Seçiniz

Diş İmplantlarınızın Bakımını Yapmanın En İyi Yolları

İmplant doğal dişe en yakın görüntüye sahip, ağız işlevini geri kazanabileceğiniz en yaygın tedavilerden biridir. Çürüme, yaralanma veya diş eti hastalığı nedeniyle dişini kaybetmiş herkes için mükemmel bir çözümdür. İmplantlarınızın uzun ömürlü olması ve sizinle uzun yıllar kalabilmesi için dikkat etmeniz gereken bazı önemli püf noktaları vardır.

Diş implantı nedir?

Eksik dişlerinizin yerine yenilerinin gelmesi demektir. İmplantlar, lokal anestezi altında gerçekleştirilen küçük bir cerrahi prosedür sırasında çeneye takılan, özenle tasarlanmış titanyum vidalardır. Diş etinin altına gizlenirler, etraflarındaki kemikler ve kan damarları tarafından yerinde tutulurlar. Stabil olduklarında, implantlar tek bir yedek diş, birkaç diş veya tüm takma dişler için güvenli bir temel olarak kullanılabilir. Tıpkı doğal diş kökleri gibi işlev görürler, böylece en sevdiğiniz yiyecekleri tekrar yiyebilir ve düzenli bakım ihtiyacı dışında onlara sahip olduğunuzu unutabilirsiniz.

Diş implantı bakımı nasıl yapılır?

Uzun ömürlü olmalarını sağlamak ve ilk günkü görünümünü korumak için implantlarınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmek çok önemlidir. Eğer doğru implant bakımı yapmazsanız, ağız hijyeninizi ihmal ederseniz. İltihaplanma, rahatsızlık, ağrı, kemik kaybı ve peri – implantitis gibi hastalıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Peri – implantitis implantlarınızın diş eti hastalığıdır. Periodontal hastalık gibi diş etleriniz de iltihaplanır ve kızarır. Fırçaladığınızda veya diş ipi kullandığınızda diş etlerinizde kanama olacaktır. Yemek yemek bile acı verici olabilir, hatta diş implantınızın düşmesine bile sebep olabilir.

Diş implantı bakımı sırasında dikkat etmeniz gerekenler:

–    Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın
Sert kıllı diş fırçalarından kaçınmalısınız, dişlerinizdeki mineye zarar verebilir ve özellikle diş implantlarınızın yüzeyini kolayca çizerek geri dönüşü olmayan hasara sebep olur.
–    Aşındırıcı diş macunlarından uzak durun
Herhangi bir aşınma şekli implantlarınıza zarar verir. Bu yüzden düşük aşındırıcı özellikli özel diş macunları tercih etmelisiniz. Sıradan diş macunu plak ve lekeleri çıkarmak için oldukça aşındırıcı olma eğilimindedir. Ancak bu diş macunları diş minesini ve diş implantlarını aşındırır.
–    Günlük diş ipi kullanın
Diş ipi kullanımı, dişlerin arasında biriken ve tek başına fırçalama ile giderilemeyen yemek artıklarını ve plakları uzaklaştırmak için çok önemlidir.
Diş implantınız varsa, diş ipi kullanmak her zamankinden daha önemlidir. Ağız sağlığınız için kötü haber: İmplantların etrafında plak birikmesi çok daha kolaydır. İmplant dostu bir diş ipi tercih etmek önemlidir.
–    Ağız hijyeninize dikkat edin
Diş implantı yaptırdıktan sonra dişlerinizi günde 2 kez fırçalamayı ihmal etmeyin. Gargara kullanıyorsanız mutlaka alkolsüz olmalıdır, yoğun aromalı her türlü ağız hijyen ürününden uzak durun.
–    Sert, sıcak ve yapışkan yiyeceklerden uzak durun
Sert yiyecekler implantlarınıza zarar verebilir veya kırabilir. Benzer şekilde yapışkan yiyecekler implantlarınızın çevresine yapışabilir ve plak oluşumuna sebep olur. İmplantlarınız varsa; buz, sert şekerler, sert kabuklu kuruyemişler, patates cips, havuç, elma, karamel gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız.
–    Sigarayı bırakın
Sigara içmek ağız sağlığınıza son derece zararlıdır. Sigara içmeyi seçerseniz, diş çürümesinden, kansere kadar çeşitli sağlık sorunlarını kabul etmiş olursunuz. Diş implantlarınız söz konusu olduğunda sigara içmek iyileşme sürecini de önemli ölçüde yavaşlatır. Ayrıca sigara içmek yeni implantlarınızın lekelenmesine sebep olacaktır.
–    Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin
Diş hekiminize düzenli ziyaretler ağzınız için çok önemlidir. Yılda en az 2 kez diş hekiminizi ziyaret ederek, plak ve tartar oluşumunu kontrol ettirmelisiniz. İmplantlarınız varsa diş hekiminiz peri-implantitis veya hasar belirtisi olup olmadığını kontrol edecektir.
–    Diş gıcırdatma için ağızlık alın
Bruksizm (Diş gıcırdatma) normal dişlerinize ve implantlarınıza kalıcı olarak zarar verir. Aşırı kuvvet, implantlarınız üzerinde yoğun bir baskı oluşturur. Diş hekiminiz size bruksizm teşhisi koyarsa, dişlerinizi korumak için özel bir ağızlık kullanmalısınız.