Dil Seçiniz

Diş Tedavilerindeki Teknolojik Yenilikler ve Son Gelişmeler Nelerdir?

Diş tedavilerindeki teknolojik yenilikler ve son gelişmeler nelerdir?

Tıbbi ve teknolojik gelişmelerin büyük bir hızla gerçekleştiği diş hekimliği alanında son yıllarda geliştirilen yenilikçi yazılımlar ve yeni ekipmanlar sayesinde hasta deneyimi kusursuzlaşıyor.
Son birkaç yılda diş hekimliği alanında büyük teknolojik gelişmeler yaşandı. Diş hekimlerinin çoğu artık teşhis ve tedavide hastanın deneyimini iyileştiren yenilikçi uygulamaları daha yakından takip ediyor ve tedavi süreçlerine entegre ediyor. İşte, diş hekimliği dünyasındaki son gelişmeler ve teknolojik yenilikler…
1.    3D teknolojisi
3 boyutlu (3D) tarayıcılar ile ölçü alma teknolojisi, restoratif yani dişlerin kaybolan estetik ve işlevsel özelliklerini yeniden kazandıran diş tedavilerinde önemli bir ilerleme olarak kabul ediliyor. 3D modelleme teknolojisi sayesinde hastalar artık diş protezi ya da ortodontik apareye (aygıt) sahip olmak için günlerce beklemek zorunda kalmıyor. Diş hekimi tarafından 3D yazıcılarla modellenen kişiye özel kalıplar sayesinde gülüş tasarımını destekleyecek implant ve ortodonti tedavileri, protez diş uygulamaları ve diş eti tedavileri gibi tüm restoratif tedavileri kısa süre içinde gerçekleştiriliyor.
2.    Lazer teknolojisi
Tıpta uzun yıllardır çeşitli amaçlarla kullanılan lazer teknolojisi, son yıllarda diş hekimliğinde giderek daha fazla yer buluyor. Diş, çene kemiği ve diş eti odaklı tedavilerde, dokuları çıkarmak, yeniden şekillendirmek, boşlukları tedavi etmek gibi işlemlere eşlik eden lazer cihazları, minimal invaziv ağız cerrahisi tekniklerinin geliştirilmesinde anahtar görevi görüyor. Bunun yanı sıra beyazlatma gibi kozmetik diş hekimliği tedavilerinde de kullanılıyor. Lazer teknolojisinin kullanıldığı dental uygulamalarda ağrı, kanama ve enfeksiyon riski de en aza indirgeniyor.
3.    Özel yazılımlar
Diş tedavileri için geliştirilen yeni özel yazılımlar sayesinde kişiye özel protezler bilgisayar destekli olarak daha kesin ölçülerde tasarlanabiliyor, ortodontik tedavilerin nihai sonucu tahmin edilebiliyor ve minimal invaziv girişimlerde implantlar milimetrik hassasiyetle yerleştirilebiliyor.
4.    Bütünleşmiş hizmetler
Multidisipliner diş hekimliği konseptinde geleneksel yaklaşımları farklı tedavilerle ilişkilendirmek anlamına gelen bütünleşmiş hizmetler diş hekimliğinde giderek yaygınlaşıyor. Bu yöntem çene-yüz cerrahisi, estetik tedaviler veya uyku tedavileri gibi daha özel alanlar için daha sık kullanılıyor. Söz konusu tedavilerde hastanın daha konforlu bir deneyim yaşaması ve zamandan tasarruf etmesi amaçlanıyor.

5.    CAD-CAM teknolojisi

CAD (Computer Aided Design – Bilgisayar Destekli Tasarım) ve CAM (Computer Aided Manufacturing – Bilgisayar Destekli Üretim) teknolojilerinden oluşan CAD-CAM, küçük kameralar yardımıyla ağzın 3 boyutlu görüntüsünü taratan bir diş hekimliği uygulamasıdır. Bu uygulama, hekimin tedavilerinde risk ve fayda oranını dikkatli bir şekilde değerlendirerek doğru tedavileri önermek için hastaların klinik özelliklerini izlemesine olanak tanıyor. Görselleştirme yazılımları, diş hekimine diş tedavilerinin estetik sonucunu veya diş implantlarının konumunu sanal olarak tasarlama fırsatı yaratıyor.
Bugün bir hasta için diş hekimini ziyaret etmek, bu teknolojiler sayesinde kusursuz bir deneyim haline geldi. Geçmişte diş problemlerimiz bizde bir endişe ve korku hali yaratırken, yeni teknolojiler diş problemlerinde teşhis ve tedavisinde hızlı, konforlu, ağrısız ve endişesiz süreçlere kapı araladı. Bunun bilincinde olan hastalar artık yeni teknolojilere yatırım yaparak hasta memnuniyetini ön planda tutan klinikleri tercih ediyor.
Denenmiş ve etkinliği kanıtlanmış yeni yaklaşımlar sayesinde tedavi süreleri kısalıyor, yazılım odaklı süreçlerin yarattığı kesinlik ve objektiflik sayesinde maliyetlerde ve hatalarda önemli ölçüde azalma sağlanıyor. Güncel gelişmeleri takip ederek yeni teknoloji ve ekipmanlarla dental tedavi süreçlerini sürekli iyileştirmeyi hedefleyen Cerrahi Grup Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikleri’ne gelen hastalar, diş hekimliği alanında teşhis ve tedavi süreçlerini kolaylaştıran yeni teknolojileri ve bunların sağlıklarındaki olumlu etkilerini keşfetme fırsatı buluyor.