Dil Seçiniz

Gülüş Estetiği

Gülüş estetiği bazı nedenlerden dolayı estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin doğal ve güzel bir görünüm kazandırılması işlemidir. Bu işleme karar verilirken hastanın yüz şekilleri ve ihtiyaçları dikkate alınır. Gülüş estetiği birçok işlemin bir arada kullanımı ile gerçekleşir. Yapılacak olan işlemler kişiye özgü olarak belirlenir. Bu işlemlerde hastanın yüz biçimi, cinsiyeti, yaşı ve istekleri gibi faktörler önemlidir.

Öncelikle mevcut çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilir ve diş temizleme işlemleri yapılır. Ardından hastanın gereksinimlerine göre işlemler belirlenir. Çoğunlukla bu işlemler diş eti estetiği uygulamaları, diş beyazlatma yöntemleri, diş eksiklerinin implant ve protez uygulamaları ile giderilmesi, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodonti tedavilerdir.

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş estetiğinin nasıl yapıldığını inceleyelim. Gülüş estetiği birkaç seansta yapılabilecek bir işlemdir. Kişiye özel bir planlama yapmakla başlanır. Bu doğrultuda öncelikle muayene edilir. İlk seansta doktor ağız ve diş yapısını ayrıntılı bir biçimde inceler. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemleri belirler. Sonra hastaya bu konuda bilgiler verir. Tedavinin ilk aşaması ağız, diş ve diş eti sağlığının sağlanması aşamasıdır.

Ağız, diş ve diş eti sorunları giderildikten sonra planlanan gülüşün gerçekleşebilmesi için yapılacak uygulamalara geçilir. Bu aşamada diş boyu ayarlama, diş eti estetiği, dudak estetiği, diş kaplama gibi işlemler planlanır. Yalnızca diş ve diş eti sorunları varsa birkaç hafta içinde gülüş estetiği tamamlanır. Fakat bazı kişilerde ortodonti tedavi de gerekebilir. Böyle durumlarda gülüş estetiği tedavisi süreci biraz daha uzayabilir.

Gülüş Estetiği Kapsamında Hangi Yöntemlerden Faydalanılır?

İnsanların gülüşlerinde beğenmediği yerler birbirinden farklı olduğu için gülüş tasarımı kapsamında uygulanan yöntemler de farklılaşıyor. Dişlerinde renk değişimi olan kişide diş beyazlatma önemli olurken bir diğer kişide dişte çapraşıklık ve boyut değişiklikleri nedeniyle ortodontik tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekir.

Bu nedenle gülüş estetiği kapsamında bulunan pek çok tedavi alternatifi arasında diş estetiği uygulamaları ilk sıralarda yer alır. Diş estetiğinde en fazla tercih edilen tedavi yöntemleri ise implant uygulaması ve porselen lamine işlemi yapılması, diş beyazlatma işlemi yapılması, çürük, travma, genetik ve çevresel etmenlerden kaynaklı bozulmuş dişlere uygulanan kompozit dolgu ve kompozit lamina uygulaması, çapraşıklıkları önlemek için uygulanan ortodonti tedaviler olarak sıralanabilir.

Gülüş estetiğinde diş eti estetiği önemli bir boyuttur. Diş eti estetiğinde en fazla uygulanan yöntemler diş etlerinin daha estetik görünebilmesi için şekil değişikliğinin uygulandığı gingivoplasti işlemi, dişe etlerinin bir kısmının cerrahi olarak çıkarıldığı gingivektomi işlemi, lazer uygulamaları, koterizasyon uygulaması ve diş eti çekilmesinde uygulanan flap cerrahileri sayılabilir.

Gülüş Estetiği Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Gülüş estetiği uygulamasında ilk olarak kişilerin ağız ve diş gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Genç yaştaki hastaların ağız yapısı devamlı olarak değişime uğrar ve diş gelişimleri tamamlanmamıştır. Bu nedenle erken yaşta estetik bir işlemin yapılması doğru değildir. Gülüş estetiğinin büyüme ve gelişmenin tamamlandığı on sekiz yaş ve üzeri kişilerde uygulanması gerekir. Bununla birlikte altta yatan sağlık problemlerine bağlı olarak kemik ve diş dokuları ile diş eti yapısının etkilendiği zamanlarda önce altta bulunan hastalığın tedavisinin yapılması elzemdir.

Böylelikle gülüş estetiği uygulamaları başarıya ulaşmış olur. Eğer hastaya ilişkin ağız ve diş yapısını etkileyecek cerrahi müdahalelerin ya da tedavilerin planlandığı durumlarda gülüş estetiği tedavi bitimine kadar ertelenmelidir. Güzel bir gülüşe sahip olmanız için tüm bu hususlara dikkat ederek alanında uzman ekibimizle son teknolojik ekipman kullanarak diş estetiği hizmeti veriyoruz.  Diş estetiği ile ilgili detaylı bilgiyi 0532 449 33 68 numaradan edinebilirsiniz.