Dil Seçiniz

İmplant Diş Kimlere Yapılabilir?

İmplant Nedir? İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?
İmplant, çene kemiğine yerleştirilen ve protezlerle dişe dayanak sağlayan yapay diş köklerine denir. Bu yapılan süreç sayesinde ve yerleştirilen protezler ile çiğneme yetisi artar. Çene kemiğinin içerisine yerleştirilen titanyum vidalar sayesinde protezler takılabilmektedir. “İmplant ne demek” sorusunu sık sık soran hastalarımıza bu makalemizde ayrıntılı olarak bilgi vereceğiz.

İmplant tedavisi: Çeşitli nedenlerden ötürü diş kayıpları yaşamış bireylere, eksik diş yahut dişlerin sebep olduğu estetik ve işlevi tekrar kazandırmak emeliyle yapılan yapay kök uygulamasıdır. Yapılan bu vidalı dişlere “implant diş” denilmektedir.

Diş implantı yüzeyi, yumuşak doku ve kemikle uyumluluğu en üst seviyede olan titanyumdan oluşmaktadır. Silindir halinde olup farklı uzunluk ve çapları mevuttur. Diş ekimi uygulaması cerrahi operasyonla tek seansta ve lokal anestezi eşliğinde yapılır. Hasta uygulama öncesi, kemik uygunluğu, sistemik hastalıklar, toplumsal alışkanlıklar, hijyen alışkanlıkları açısından değerlendirildikten sonra diş implant uygulamasına karar verilir. Çekilen çeşitli röntgenler sonucunda de uygulanacak impantın boyutları kararlaştırılır. Uygulama sonrası 3-4 ay üzere bir bekleme mühleti vardır. Bu müddetin sonunda implant üstü protez imaline geçilir.

İmplant tedavisinin yanı sıra, diş beyazlatma hizmetimiz sayesinde sıhhat ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Dental İmplant Uygulanır?
Tek diş eksiklikleri: Klasik sistemle tek diş eksikliği, komşu iki tane diş komik biçiminde aşındırılması ve bunlardan takviye alan 3 üyeli köprü üretimi ile giderilebilir. Bu durumda yapılacak tek bir implant ile komşu dişlere hiç dokunulmadan, daha estetik ve daha işlevsel bir tedavi yapılmış olunur.
Tamamen dişsizlik durumu ( total dişsizlik ): Total dişsizlik durumunda uygulanan total protez (damak ) ağızda tutuculuğu en zayıf olan protez tipidir. Çiğneme ve konuşma esnasında çeşitli derecelerde yerinden oynuyor olması hasta konforunu epey olumsuz tesirler. Kemik düzeylerinin kâfi olduğu hastalarda her çeneye en az 5-6 implant uygulanarak bunların üzerine sabit bir protez yapılır. İkinci olarak kemik düzeylerinin uygun olmadığı durumlarda ön bölgeye implant uygulaması yapılır ve bu implantları dayanak alan hareketli protez yapılır. Bu seçenekte hedef hareketli protezin tutuculuğunu arttırarak hastanın kullanımını kolaylaştırmaktır.
Arkası dişsiz sonlanan çeneler: Bu durum köprü üretimini olanaksız kılar. Diş eksikliklerinde köprü yapabilmek için eksik kısmın aşında ve sonunda hastanın kendi dişi olmak zorunda. Bu sebeple dişsiz sonlanan çenelerde hareketli protez ( yarım damak) uygulanır. Hareketli protez kullanmayı reddeden hastalarda, dişsiz bölgelere implant uygulanarak sabit protez yapılabilir.
Uzun dişsizlik durumlarında: Dişsiz bölgenin başında ve sonunda hastanın doğal dişleri olsa dahi çok uzun olacağı için köprü uygulaması yapılamaz. Zira uzun köprülerde kırılma ve esneme tehlikesi vardır. Ayrıyeten köprü ayağı olarak kullanılacak dişlere de taşıyacağından fazla yük bineceğinden ömrü kısalacaktır. Bu cins durumlarda uzun boşluğa implant uygulayarak daha işlevsel ve uzun ömürlü bir protez yapılmış olunur.
İmplant Çeşitleri Nelerdir?
Günümüzde çok sayıda implant çeşidi bulunmaktadır. Bununla birlikte, en yaygın vida halindeki implant cinsidir. Kullanılan implant tipi hastanın çene kemiğine ve takviye dokusuna bağlıdır. Farklı implant çeşitleri nelerdir ve bu cinslere nazaran implant nasıl uygulanır:

Endosteal İmplant: Bir yahut daha fazla diş eksik olduğunda kullanılan bir implant tipidir. Çene kemiğinin iç kısmında kullanılır. Günümüzde en sık kullanılan implant tiplerinden biridir. Vidalı, bıçaklı ve silindirik olarak sınıflandırılır.
Subperiosteal İmplant: Bu implantlar kemik ölçüleri alınarak hazırlanır. Bu implantlar sayesinde çiğneme kuvveti tüm çene kemiğine dağıtılır. Kafes formundadırlar. En tanınan implant cinslerinden biridir.
İntramucosal İmplant: Bu bir cins titanyum implanttır. Protez retansiyonunu uygunlaştırmak için kullanılırlar, fakat günümüzde yaygın olarak kullanılmazlar.
Endodontic implant: Zayıf diş yapılarını onarmak için kullanılan bir implant diş tipidir. Güçlü bir çene yapısı oluşturmak için kullanılır.
Transmandibular implant: Kemik hacmi eksikliklerini düzeltmek için kullanılan bir implant çeşididir. Güç bir tedavi hali olduğu için günümüzde yaygın olarak kullanılmamaktadır.
İmplant Kimlere Uygulanabilir?
İmplant nedir sorusunu yanıtladık. Pekala, implant tedavisi kimlere uygulanabilir? İmplant tedavisi yaptırmak isteyen bireylerin 18 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir. Ayrıyeten tedavinin uygulanabilmesi ve azamî randıman alınabilmesi ismine yüz ve çene gelişiminin tamamlanmış olması da gerekir. Tedaviden evvel bireylerin implant tedavisi için uygun olup olmadıklarının tespiti yapılmaktadır. Öncelikle çene yapısının implant tedavisine uygunluğu denetim edilir. Bunun için röntgen çekilerek çene yapısı ve kemik düzeyi doktor tarafından incelenmektedir. Şayet implant yaptıracak kişi, diabet hastası ise bu durum öncelikle denetim edilir. Tedaviden evvel hastalığın tertipli seyretmesi gerekmektedir. Ek olarak, kan sulandırıcı ilaç kullanan şahısların tedaviyi yaptırmadan bir süre evvel ilacı kesmesi gerekmektedir.

implant
İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanabilir?
İmplant; daimi dişlerin eksikliğini gidermek gayesiyle uygulanmakta olan bir diş tedavisidir. İmplant tedavisi ile birlikte bölgeye eski estetik görünümünü tekrar kazandırmak ve tekrardan çiğneme yetisine sahip hale getirmek hedeflenmektedir. Çene kemiğinde boş yer bulunduğu takdirde neredeyse her durumda uygulanabilmektedir.

Diğer yandan baktığımızda implant, kırık diş içinde uygulanmakta olan bir tedavidir. Kurtarılamayacak durumda olan, çekimine karar verilen kırık dişler için implant tedavi planlaması yapılabilmektedir. Ancak bu durumda diş etinin güzelleşmesi ve çekim boşluğunun kemik ile  dolması için bir müddet beklemek gerekebilir.

Kısacası implant, diş eksik olan bireylerde  kâfi kemik  olduğu takdirde her durumda uygulanabilir.

Ayrıca halk içinde damak protezi olarak bilinmekte olan, hareketli tam protezlerin tutuculuğunu sağlamak için de implant kullanılmaktadır. Bu noktada kullanılan implant sayesinde hastanın damak protezini daha konforlu olarak kullanması sağlanmış olur. Overdenture ismiyle de bilinen bu usulün en büyük avantajı tüm dişlerini kaybetmiş hastalarda dahi uygulanmasıdır.  Overdentura ayrıyeten doku kaybının ağır olduğu hastalarda estetiği sağlamak amacıylada kullanılır. Yani sabit protez yapacak sayıda implant konulmuş olsa dahi hastanın yumuşak dokularının düzey ve formu yapılacak sabit protezin estetiğini sağlamak için uygun değilse bu hastaya Overdenture protez uygulanabilir.

İmplant Nasıl Yapılır?
İmplant tedavisi; diş hekimliği alanında kullanılmakta olan lokal anestesi altında gerçekleştirilmektedir. Ayrıntılı muayene ve tetkiklerin yapılmasının akabinde bireylere implant tedavisi uygulanabilir. Gelin artık implant diş nasıl yapılır buna değinelim.

Öncelikle, çene kemiğinin kalınlığını, genişliğini, yoğunluğunu  ve bölgeye yakın boşluk, hudut geçişlerini tespit etmek emeliyle hastadan kimi manzaralar ( panoramik röntgen, bölgesel tomografi) alınır.
Hangi boyut ve kalınlıkta implant konulmasına bu manzaralar yardımı ile karar verilir.
Dental implantların yerleştirilmesi için ekseriyetle iki farklı teknik izlenmektedir. Tek evreli olarak bilinen süreçte implant yerleştirilmesinin akabinde diş eti için düzgünleşme başlığıda yerleştirilir.
Bu usulde operasyon sonrası implant yapılan bölgede güzelleşme başlığı görünür haldedir. Bu halde güzelleşme süreci beklenir.
Diğer yol olan iki aşamalıda ise dental implant uygulamasını takiben bölgenin üzeri diş eti ile kapatılır. Güzelleşme süreci boyunca implanta dair rastgele birşey gözle görülmez.
İyileşme tamamlanıp implant kemik kaynaşması olduktan sonra implantın üzeri açılır ve diş eti güzelleşme başlığı takılır.
İki teknikten hangisinin uygulanacağına hastanın ağız bakımına, sistemik hastalığı olup olmadığına ve  sigara alkol kullanımına bakılarak karar verilir.  Her iki tedavi yolunda ağzın uygunluk durumuna nazaran süreksiz diş yerleştirilebilir.. Kelam konusu düzgünleşme süreci ise alt çene için 3 aya kadar, üst çene içinse 4-5 aya kadar sürebilmektedir. Bekleme ya da düzgünleşme müddeti olarak isimlendirilen bu devrin müddetinin belirlenmesindeki en büyük etken kemik sertliğidir. Yeni yapılan dişler birtakım durumlarda dental implantların üzerine çabucak takılabilir.

implant tedavisi
Hangi Durumlar İmplant Uygulamasına Manidir?
Hekimin reçete ettiği ilaçlar tertipli kullanılmalıdır.
Uygulama alanına konulan tampon yaklaşık 1 saat kadar ağızda tutulmalıdır.
Operasyondan çabucak sonra başlanarak soğuk kompres uygulanmalıdır, bu şişliğin oluşmasına mani olur.
Sigara, alkol, gazlı ve asitli içeceklerden en az 1 hafta uzak durulmalı.
İlk birkaç gün beslenme ılık ve yumuşak besinlerle olmalı.
Operasyon sonrası yanağı çekiştirmek suretiyle operasyon bölgesine bakmaya çalışmak dikişlerin gerilmesi sonucu kanamaya ve yara güzelleşmesinin bozulmasına sebep olur.
Sızıntı formunda kanama birinci gün için olağandır, kanamayı durdurması için bölgeye pamuk, peçete tipi şeyler koymak yanlış bir uygulamadır. Kanama şiddetlenirse doktor başvurulmalıdır.
Kanama riski olduğu için birinci gece daha yüksek bir yastıkta uyumak tercih edilmelidir.
Operasyondan 1 hafta evvel ve sonrasını kapsayan devirde kan sulandırıcı ilaçlar ve aspirin kullanılmamalıdır.
Gargara operasyondan 2 gün sonra kullanılabilir.
Operasyon etrafı dişlerin fırçalanması ihmal edilmemelidir, burada biriken bakteri güzelleşmeyi olumsuz tesirler. 1 hafta müddetle fırçalama daha yumuşak fırçalarla ve nazikçe yapılmalıdır.
Dikişler operasyondan 1 hafta sonra alınmalıdır.

İmplant Randevusu
İmplant Üstü Protez Ne Vakit Yapılır?
İmplant yerleştirildikten sonra osseointegrasyon dediğimiz implantın kemik ile kaynaşma süreci başlar. Bu sürekçe vida halindeki implant yivlerinin ortası kemik hücreleri ile dolar. Bu sürecin tamamlanması yaklaşık olarak alt çenede 3 ay üst çenede 5 ay kadar sürmektedir. Üst çenede sürecin daha uzun olması kemiğin süngersi yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Alt çene kemiği daha ağır olduğundan süreç kısadır. Osseoitegrasyon sürecinde implant yapılan bölgenin boş kalması estetik ve işlev olarak hastaya rahatsızlık veriyorsa, süreksiz dişler yapılabilir. Sürecin tamamlandığı röntgenle de denetim edildikten sonra protez üretimine geçilir.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
İmplant tedavisi nedir ve implant nasıl uygulanır sorusunun karşılığının akabinde neden implant yaptırmalıyım ve yararları nelerdir sorularına karşılık vermek başınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak açısından kıymetlidir. İmplantın sayısız avantajı vardır. Birincil yararı, uzun yıllar ağızda rastgele bir sorun yaratmadan kalabilmesidir. Bilinen en uzun implant kullanım müddeti 40 yıldır. Günlük bakım sonrası doğal dişlerinize en yakın çiğneme işlevleri uzun yıllar rahatsızlık vermeyecek bir tedavi halidir. 21. yüzyılın en değerli diş buluşlarından biri olarak kabul edilir.

İmplant tedavisinin şahsa sağladığı birçok avantaj vardır:

İmplant kişinin hayat kalitesini artırır.
Protezin düşme korkusu olmadan konuşabilmenin ve yemek yiyebilmenin rahatlığı hissedilir.
Kemik kaybını önleyerek kemik erimesini azaltır.
Ayrıca konuşmayı düzenler ve ağız kokusunu ortadan kaldırır.
İmplant tedavisi ile oluşturulan dişlerin ömrü öteki tedavi metotlarına nazaran son derece uzundur. Hatta birtakım tabipler dişlerine ömür uzunluğu garanti veriyor.
Tedaviden sonra dişlerin temizlenmesi kolaydır. Başka dişlerden bir farkı olmadığı için uygun implant uygulanmış dişlerin paklığında de birebir formüller kullanılabilir.
Konuşma, gülme üzere günlük aktivitelerinizi sınırlamak zorunda kalmadan günlük hayatınıza rahatça devam etmenizi sağlar.
İmplant Tedavisi Fiyatları Neye Nazaran Değişir?
İmplant nasıl uygulanır sorusunun karşılığının akabinde başka değerli bir soru ise İmplant fiyatlarının neye nazaran değiştiğidir. İmplant fiyatları için belli bir sayının konuşulması bu süreçten yararlanmak isteyenleri yanıltabilir. Zira çeşitli fiyatlar ile karşılaşılabilir. Bunun nedeni, fiyatların çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilmesidir. Bu süreçte kullanılan vida gibisi malzemeyi yapmak için titanyum kullanılır. Bugün bu tıbbi malzemeyi üreten çok sayıda şirket var.

İmplant fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri de implant markalarıdır. Hangi firmanın eserinin tercih edildiği implant fiyatlarını belirlemede kritik bir rol oynar. Yerli ve yabancı implantlar, çeşitli fiyatlarla karşılaşmanızı sağlar. Elbette bu eserlerin kalitesi de farklılık gösterebilir. Yüksek kalite kıymetine sahip implantlar, düşük kalite seviyesine sahip eserlerden daha kıymetli olabilir. Sonuç olarak implantın markası ve kalitesi fiyatı etkileyen en değerli faktörlerdir.

Ağrılı dişleriniz için kesin ve profesyonel tahlil olan kanal tedavisi için bizi tercih edebilirsiniz.

İmplant Hakkında Merak Edilenler
İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant; vidalı diş olarak da bilinen, bireylerin eksik dişlerini tamamlamak için yürütülen yapay kök uygulamasıdır.

İmplant İmali Ne Kadar Sürmektedir?

İmplant imal süreçleri uzun bir mühlete yayılabilmektedir. İmplant süreci kapsamı nedeni ile birkaç aylık bir dönemi bulabilmektedir.

İmplant Fiyatları Ne Kadardır?

İmplant diş fiyatları her diş için farklı olarak ele alınması gerektiğinden yüksek maliyetlere sahiptir. Yüksek fiyatlara kalıcı tahlil sunmaktadır.

İmplant Nedir?

Implant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin iç kısmına yerleştirilen titanyum hususundan yapılmış olan vidalardır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

İmplant için frez denilen gereçler ile yuva açılır, implant yerleştirildikten sonra  düzgünleşme kapağı takılır. Dikişli cerrahi sürece gelecek olursak klasik bir prosedürdür ve rutinde en fazla yapılan cerrahi müdahaledir. Lokal anesteziden sonra bistüri ile diş eti kesilir. Diş eti açılarak implant yerleştirilir ve dikiş atılır.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış olmayan bireylere uygulanır. Tedavi kademesinden evvel çene yapısının implanta uygun bir yapısı olup olmadığı çekilen röntgenlerle belirlenir.

Yapılan İmplant Ömür Uzunluğu Kullanılabilir mi?

Aslında bu sorunun evet ya da hayır üzere bir karşılığı yoktur. Bu noktada doğal dişlerle tıpkı durum kelam bahsidir. Gerekli bakımlar ve paklık yapıldığı takdirde implant tedavisi ömür uzunluğu kullanılabilir.

İmplant Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Genel diş sıhhati ekorumak hedefiyle yapılan bakımlar, implant uygulanan diş içinde geçerlidir. Lakin yeniden de implantlara ekstra bir itina göstermekte de yarar vardır. Öncelikle dişler günde en az 2 kez fırçalanmalıdır. Ayrıyeten implant ortalarını diş ipi yardımıyla temizlemekte de yarar vardır.

İmplant Uygulamasında Yaş Hudut Var mı?

İmplant tedavisi yaptırmak için rastgele bir üst hudut bulunmamaktadır. Hasta en az 18 yaşında olmalıdır. Tedavi yapılacak bireylerin çene ve yüz gelişiminin tamamlanmış olması kafidir. İlerleyen yaşlarda dahi implant yaptırılabilmektedir.

İmplant Tedavisi Dezavantajları Nelerdir?

İmplant tedavisi malzemelerinin yüksek düzeyde teknoloji ile üretilmesi ve kullanılan gereçlerin ithal olması sebebiyle, maliyeti genel protezlere nazaran daha yüksektir. Bir öteki dezavantajı ise protezin yapılabilmesi için implantın kemik ile birlikte kaynaşma durumunun beklenmesi ve bu sebeple başka tedavi seçeneklerine kıyasla daha uzun sürmesidir.

İmplant Değerli Bir Tedavi midir?

İmplant tedavisinde kullanılan titanyum %99.9 saf oranda yüksek düzey bir sanayi eseridir. Bu sebeple muayene fiyatları ister istemez değerlidir. Ayrıyeten implant tedavisinin fiyat aralığı implantın markasına ve kullanılan cerrahi malzemenin kalitesine nazaran de değişkenlik göstermektedir.

İmplantların sağladığı faydalar nelerdir?

Kaybettiğiniz dişin bölgesine implant tedavisi ile yenir diş yapılması durumu sıhhat işlevleriniz için hayli kıymetlidir. Bilhassa etraf dişler ve çiğneme durumunuz için olumlu tesir yaratır. Diş yapısında estetik ve çiğneme fonksiyonunu karşılayan bir diş kazanılırken, kenarındaki dişlerin oluşan diş boşluğuna kayması ve dişlerdeki genel form bozukluğunun engellenmesi sağlanır.

Aynı gün içinde diş çekilip akabinde implant nasıl uygulanır?

Çene yapısı ve kemik dokusu sağlıklı olan hastalarda çekimden çabucak sonra implant tedavisine başlamakta rastgele bir sakınca yoktur. Aslında hem doktor hem de hasta diş çekimi sonrası tedaviyi uygulamayı daha kolay bulacaktır. Zira diş kökten ayrıldıktan sonra boş kalan diş kökü kemik dokusunu kaybetmeye başlar.

Aynı gün kaç implant nasıl uygulanır?

Aynı gün içinde 12-15 implant oluşturulabilir. Hastanın alt ve üst çenesi için implant diş üretiminde hakikat yerleştirme kritik ehemmiyet taşır. Örneğin alt çeneye 6 implant yerleştirildikten 10 gün sonra üst çeneye implant yapılması gerekir. Kimi durumlarda implant dişler hem alt hem de üst çeneye tıpkı anda yerleştirilebilir.

İmplant tedavisi kaç evreden oluşur?

İmplant tedavileri iki kademeye ayrılır: cerrahi kademe ve üst yapı basamağı. Olağan kaidelerde implantın kemiğe yerleştirilme müddeti olan cerrahi süreç, implant için yaklaşık 15 dakika sürer. Toplam operasyon mühleti kemiğinizin durumu, yerleştirilecek implant sayısı, hastanın ahengi üzere faktörlere nazaran belirlenir.

İmplant takılma mühleti ne kadardır?

Her implantın yerleştirilmesi yaklaşık 3-4 dakika sürer. İmplantlar evvel çene kemiğine yerleştirilir ve 3 ile 6 ay ortasında bir müddette çene kemiğine kaynaması beklenir. Akabinde protez dişlerin yerleştirilmesi ile tedavi tamamlanır.

Koklear İmplant Nedir?

Diğer bir ismi biyonik kulak olan koklear implant, orta ve ileri derecede işitme sorunu yaşayan hastalar için oluşturulan bir aygıttır.

Başarısız İmplant Belirtileri Nelerdir?

Diş etlerinde çekme, şiddetli ağrı, çiğnemede zorluk yaşanması, diş etinde şişme ve iltihaplanma olması, başarısız bir implant operasyonunun belirtilerindendir.